AB, Türkiye'ye 400 milyon € yardım sağlayacak

Avrupa Birliği, Şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye'ye 400 milyon euro yardım sağlayacak. Mali yardımın ödemesinde Avrupa Parlamentosu'nun onayı gerekiyor.

AB, Türkiye'ye 400 milyon € yardım sağlayacak
18 Eylül 2023 - 22:25
AB Konseyi, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye yardım konusundaki tavsiyesini onayladı.Açıklamada Türkiye’nin yanı sıra Romanya ve İtalya’ya da mali destek sağlanacağı belirtildi. Buna göre, Romanya’ya bu yılın Mart ve Nisan ayları ile geçen yıl Temmuz-Ağustos aylarında yaşanan kuraklık nedeniyle 33,9 milyon euro mali destek verilecek.

İtalya’yaysa ülkenin orta bölgelerinde Eylül 2022’deki aşırı yağışlar ve meydana gelen sel felaketi nedeniyle 20,9 milyon avro yardım sağlanacak.

AB’nin 2023 bütçesinden Dayanışma Fonu’na aktarılacak parayla bu fona başvuruda bulunan Türkiye, İtalya ve Romanya’ya ödeme yapılması öngörülüyor.

Ödeme yapılabilmesi için Avrupa Parlamentosu’nun da onay vermesi gerekiyor. Konunun parlamentonun gündemine Ekim ayının başında gelmesi bekleniyor. AB Dayanışma Fonu, AB üyesi ülkelerle üyeliğe aday olan ülkelerde yaşanabilecek büyük felaketler sonrasında yardım edilmesini öngörüyor.

Kaynak: Diken
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org