ABD'den Karabağ için ateşkes çağrısı

Karabağ'da artan Ermeni terör faaliyetlerine karşı Azerbaycan'ın yürüttüğü operasyonlara karşı ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken açıklama yaptı. Açıklamada, "ABD'nin Azerbaycan'ın askeri eylemlerinden rahatsız olduğu ve bir an önce eylemlere son verilmesi gerektiği" bildirildi.

ABD'den Karabağ için ateşkes çağrısı
19 Eylül 2023 - 23:01
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan’ın Karabağ'da yürüttüğü terörle mücadele operasyonu hakkında yazılı açıklama yaptı. Blinken, “ABD, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'daki askeri eylemlerinden derin endişe duymaktadır ve Azerbaycan'ı bu eylemlerini derhal durdurmaya çağırıyor. Bu eylemler Dağlık Karabağ'da zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştiriyor ve barış umutlarını baltalıyor.” dedi.
 
Anlaşmazlıkların çözümü için güç kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Blinken, söz konusu operasyonun bölgede adil ve onurlu bir barış için gerekli şartların oluşturulması yönündeki çabalara ters düştüğünü aktararak, “Düşmanlıklara derhal son verilmesi ve Bakü ile Dağlık Karabağ halkının temsilcileri arasında saygı çerçevesinde diyalog kurulması çağrısında bulunuyoruz.” dedi. 
 
Kaynak: CNN Türk 

YORUMLAR

  • 0 Yorum