ABD'nin ilk çeyrek büyümesi %1,3'e revize edildi

ABD Ticaret Bakanlığı, Ocak - Mart dönemine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine ilişkin ikinci tahminleri açıkladı. Yılın ilk çeyreği için piyasa beklentisi ekonominin ilk çeyrekte %1,1 büyüdüğü yönündeydi.

ABD'nin ilk çeyrek büyümesi %1,3'e revize edildi
26 Mayıs 2023 - 01:32

ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde %1,3 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. ABD Ticaret Bakanlığı, Ocak - Mart dönemine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine ilişkin ikinci tahminleri açıkladı. Buna göre, ABD'de GSYH, bu yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak %1,3 arttı. Söz konusu dönemde büyüme verisinde yukarı yönlü revizyona gidilirken, piyasa beklentisi ekonominin ilk çeyrekte %1,1 büyüdüğü yönündeydi. Ülkenin GSYH verisine ilişkin nisan ayında yayımlanan öncü verilerde, ekonominin yılın ilk çeyreğinde %1,1 büyüdüğü kaydedilmişti.

Ülke ekonomisi, 2022'nin son çeyreğinde %2,6 büyürken, geçen yılın genelinde %2,1 büyüme performansı göstermişti. ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğindeki büyümesinde, tüketici harcamaları, ihracat, federal kamu harcamaları, eyalet ve yerel kamu harcamaları ile konut dışı sabit yatırımlardaki artış etkili oldu. Aynı dönemde özel stok yatırımları ve konut sabit yatırımlarında ise azalış kaydedildi.

İlk çeyreğe ait GSYH'deki revizyonda, özel stok yatırımlarındaki yukarı yönlü revizyon belirleyici oldu. Yılın ilk çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış %4,2 olarak kaydedildi. Beklentilere paralel bir seyir izleyen kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, geçen yılın son çeyreğinde %3,7 artmıştı.

Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış da %4,9'dan %5'e revize edildi. Piyasa beklentileri, çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin bu dönemde %4,9 artması yönündeydi. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, geçen yılın son çeyreğinde %4,4 artış kaydetmişti.

Kaynak: Ekonomim.com


YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org