ABD Ordusu, kaybettiği F-35'in enkazını buldu

ABD Ordusu, Güney Carolina'da Pazar günü eğitim uçuşu gerçekleştiren bir F-35 B jetini, pilot atladıktan sonra 1,5 gün boyunca kaybetti. Jeti arama çalışmalarında halktan da yardım istendi. Pilot atladığında uçak otomatik uçuşa alınmış, devre dışı kalan aktarıcı ve gizli teknolojisi radarla uçağın yerini bulmasını engelledi.

ABD Ordusu, kaybettiği F-35'in enkazını buldu
19 Eylül 2023 - 22:09
ABD'nin South Carolina eyaletinde önceki gün kaybolan F-35 savaş uçağının enkazı bulundu. Pilot, uçak düşmeden önce paraşütle atlamıştı. Yetkililer, F-35'in enkazının Charleston Hava Kuvvetleri Üssü'nün kuzeydoğusundaki kırsal Williamsburg bölgesinde bulunduğunu açıkladı. Adı açıklanmayan pilot ise paraşütle güvenli şekilde atlaması sonrası North Charleston kentine inmişti. Pilot paraşütle atladığında uçak otomatik uçuşa alınmış, devre dışı bırakılan aktarıcısı ve gizli teknolojisi radar takibini engellemişti.

Amerikan Ordusu'ndan yapılan açıklamada kaza için "aksilik" denildi, ayrıntı verilmedi. Maliyeti yaklaşık 80 milyon dolar olan F-35 uçağının düşmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Eğitimdeki diğer F-35 pilotunun ise Charleston Üssü'ne güvenli şekilde döndüğü duyuruldu. İki F-35 uçağı, Atlantik Okyanusu kıyısı yakınlarında Beaufort şehrindeki bir filodaydı.

Yetkililer dün internet üzerinden yaptıkları paylaşımlarda kaybolan uçağın yerinin belirlenmesi konusunda halktan yardım talebinde bulunmuştu. Charleston Üssü’nün sosyal medya platformunda yapılan paylaşımda, "Kurtarma ekiplerimizin F-35'i bulmasına yardımcı olabilecek herhangi bir bilgiye sahipseniz lütfen Üs Savunma Harekat Merkezi'ni arayın." denilmişti. Bu çağrı ABD'de alay konusu olmuş, bazı Kongre üyeleri orduyu eleştirmişti. Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyelerinden Nancy Mace, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bir F-35'i nasıl kaybedersiniz? Bir takip cihazı nasıl olmaz? Halka neyi soruyoruz, bir jeti bulup teslim etmelerini mi?" demişti.

Son gelişmeler sonrası ABD Deniz Piyadeleri bu hafta ülke içindeki ve dışındaki tüm hava operasyonlarına iki gün ara verildiğini duyurdu. Amerikan Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, dün ve bugün geçerli kararla, tüm askeri birimlerin havacılık güvenliği konusunda en iyi uygulamaları tartışacakları belirtildi.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum