AFAD, 15 ile ''turuncu'' meteorolojik uyarı verdi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yarın (pazartesi) 15 il için turuncu, 16 il için sarı meteorolojik uyarı yapıldığını bildirdi.

AFAD, 15 ile ''turuncu'' meteorolojik uyarı verdi
19 Kasım 2023 - 23:40
AFAD'dan yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son bilgiler ve yapılan değerlendirmelere göre, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak için turuncu meteorolojik uyarı verildiği kaydedildi.

Açıklamada, Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova için ise sarı meteorolojik uyarı yapıldığı belirtildi.

Uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı aktarılan açıklamada, ekiplerin teyakkuz halinde olduğu, gelen ihbarlara süratle müdahale edildiği vurgulandı.

Açıklamada, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olması gerektiği hatırlatıldı.

Birçok ilde okullar 1 gün süreyle tatil
İstanbul Valiliği, Şile'de meydana gelen fırtına ve sel baskını nedeniyle ilçede yarın ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini duyurdu. Zonguldak'ta ve Bolu'da sağanak yağıştan dolayı yarın okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Düzce'de de kar yağışı nedeniyle iki ilçede yarın bir gün süreyle eğitime ara verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günler öncesinden sağanak yağış ve fırtına için birçok ili uyarmıştı. Bugün yurdun geniş kesiminde şiddetli yağış etkili oldu. İstanbul Şile, Zonguldak ve Bolu'da yaşanabilecek olumsuzluklara karşı okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Düzce Akçakoca ve Yığılca Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada, "Olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım 2023 Pazartesi günü eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir." denildi.

Uyarılar ardından birçok kent beyaza bürünürken, sabah saatlerinde İstanbul'da da kar yağışı etkili oldu. Şile'de ise etkili olan fırtına nedeniyle Yeşilçay Deresi taştı, yollar göle döndü. AFAD ise İstanbulluları olumsuz hava koşullarında oluşabilecek tehlikelere karşı uyardı. İstanbul Valisi Gül sağanak yağış uyarısında bulunurken, 'Akşam 22:00'a kadar sürecek.' ifadelerini kullandı. Kocaeli'de de yoğun kar nedeniyle TEM Otoyolu'na ulaşım aksadı.

Kaynak: T24, Hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum