Arjantin'in yeni devlet başkanı Javier Milei

Arjantin'de devlet başkanlığı ikinci tur seçimini resmi olmayan sonuçlara göre, oyların %56'sını Javier Milei, %44'ünü ise Ekonomi Bakanı Sergio Massa aldı.

Arjantin'in yeni devlet başkanı Javier Milei
20 Kasım 2023 - 17:00
Arjantin'de yapılan devlet başkanlığı ikinci tur seçimini beklentileri aşarak %56 oy alan Javier Milei kazandı. Sonucun ardından konuşan statüko karşıtı Milei, "Çöküş modelinin sonu geldi, artık geriye dönüş yok." dedi. 

İki haneli enflasyon ve ekonomik kriz yaşanan Arjantin'de dün devlet başkanlığı seçimi yapıldı. Seçimde Özgürlük Gelişimi Partisinin adayı Milei ile "Peronist" ittifakı adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa yarıştı. Dünyanın da yakından takip ettiği seçimi oyların %56'sını alan Milei kazanırken, Massa %44'te kaldı. Bakan Massa, sonuçların belli olmasının ardından rakibi Milei'yi telefonla arayarak seçim başarısından dolayı tebrik etti.

Milei kampanya döneminde hükümet harcamalarını kısma Merkez Bankası'nın yanı sıra sağlık ve eğitim bakanlıkları da dahil olmak üzere kilit bakanlıklarını kaldırma sözü verdi. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın hayranı olan Arjantinli politikacı, yozlaşmış düzen politikacılarını temizleyeceğini ve küresel sosyalizme karçı mücadele edeceğini vurguladı.

Sonuçların beklentilerinin uzağında gerçekleştiğini belirten Massa, şöyle konuştu:

"Arjantinlilerin önümüzdeki 4 yıl için Milei'yi tercih etmelerinden ötürü arayıp kendisini tebrik ettim. Bunu yaparken en önemli şeyin, bunca zorluk arasında birlikte yaşama, diyalog ve barışa saygı olduğu mesajını kendisine ilettim. Yarından itibaren siyasi ve ekonomik işleyiş konusunda bütün sorumluluk seçilmiş başkana aittir. Bugün Arjantin güçlü, sağlam ve şeffaf sonuçlara saygı duyan bir demokratik sisteme sahip olduğunu teyit etti."


Milei, ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını söyledi
Arjantin'de devlet başkanlığı seçiminde zafer elde eden Milei, ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını belirtti. Buenos Aires'teki Libertador Otel'de destekçilerine Milei, şöyle seslendi:

"Çöküş modelinin sonu geldi, artık geriye dönüş yok. Nereden gelirse gelsin yeni Arjantin'e katılmak isteyen herkes memnuniyetle karşılanacak. Şiddete başvuranlara, düzeni bozanlara yer yok. Kanunları uygulamada amansız olacağız."

Milei, seçimden önce kendisine desteğini açıklayan eski Devlet Başkanı Mauricio Macri ve seçimin birinci turunda 3'üncü olan Patricia Bullrich'e teşekkür etti. Devletin "yoksullaştırıcı" modelinin her yerde sona erdiğini vurgulayan Milei, şöyle konuştu:

"Arjantin'de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin paylaşacak bir ganimeti olduğu düşüncesi son buluyor. Bugün Arjantin'in yeniden inşası başlıyor."

Milei, kendisine bu süreçte destek olan ekibine teşekkür ederek, "Tarihi bir gece yaşıyoruz, sorunları bir an önce çözmek için yarından itibaren çalışmalara başlayacağız." dedi.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum