BAE: "İklim değişikliği için 30 milyar $ ayırdık"

Birleşik Arap Emirliği (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, iklim değişikliğiyle mücadele için 30 milyar $'lık fon ayarladıklarını açıkladı.

BAE: "İklim değişikliği için 30 milyar $ ayırdık"
01 Aralık 2023 - 20:05
İklim krizine karşı ortaya konulan planların güçlendirilmesi ve somut adımlar atılarak hayata geçirilmesine ilişkin müzakerelerin yapılacağı 2023 BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28), Birleşik Arap Emirliği’nin (BAE) ev sahipliğinde dün başladı. BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, küresel iklim değişikliği çözümleri için 30 milyar $'lık bir fon kurulacağını duyurdu.

Bu yıl 28.'si düzenlenen ve 12 Aralık’a kadar sürecek olan konferansın ana gündeminde 2015 yılında Paris’te anlaşmaya varıldığı gibi küresel ısınmayı 1,5 derecede sabit tutma amacının canlandırılması ve hükümetlerin iklim eylemi vaatlerini daha kapsamlı hale getirecek bir anlaşmaya varılması yer alıyor. Dünya liderlerini bir araya getiren COP28 İklim Zirvesi’nde konuşan BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, “Bu toplantı, dünyanın pek çok zorlukla mücadele ettiği bir dönemde gerçekleştiriliyor. Ancak en önemlisi iklim değişikliği ve yaşama etkisi.” dedi. Nahyan konuşmasında küresel iklim değişikliği çözümleri için 30 milyar $'lık bir fon kurulacağını duyurarak, “Bu fon özellikle iklim finansman açığını kapatmak için organize edildi.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise birkaç gün önce Antarktika’da olduğunu hatırlatarak, “Kısa bir süre önce Nepal'de eriyen buzulların arasındaydım. Bu iki nokta birbirinden uzak ama aynı krizde birleşiyor. Kutup buzulları ve buzullar gözlerimizin önünde yok oluyor ve dünya genelinde toprak kaymalarından sellere, yükselen denizlere kadar büyük bir yıkıma neden oluyor. Ancak, bu sadece iklimimizi dize getiren hastalığın belirtisi. Bu hastalığı sadece siz dünya liderleri tedavi edebilirsiniz.” dedi. Guterres, “Küresel erime bütçeleri zorluyor, gıda fiyatlarını şişiriyor, enerji piyasalarını alt üst ediyor ve hayat pahalığını arttırıyor.” ifadelerini kullandı.

Guterres, COP28 İklim Zirvesi'nin insanlığın geleceği için yeni bir umut haline getirilmesi çağrısında bulundu. Guterres, yenilenebilir enerjinin bir hediye olduğunu dile getirerek, “Gezegenimiz, sağlığımız ve ekonomimizin yararına. Havamızı temizliyor, dünyanın artan enerji talebini karşılıyor. Milyonlarca insanı uygun fiyatlı elektriğe kavuşturuyor. Piyasalarımıza güven ve istikrar getiriyor ve paramızı kurtarıyor. Yenilenebilir enerji hiç bu kadar ucuz olmamıştı.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum