Belçika Başbakanı De Croo'dan istifa kararı

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisinin oyunun düşmesi sebebiyle istifa kararı aldığını duyurdu. Aşırı sağın yükselişini kanıtladığı seçimde Meloni'nin İtalya'nın Kardeşleri partisi birinci oldu.

Belçika Başbakanı De Croo'dan istifa kararı
10 Haziran 2024 - 23:25
Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Pazar günü Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrası geç saatlerde düzenlenen bir mitingde, destekçilerine istifa kararı aldığını duyurdu. Mensubu olduğu merkez sağ tandanslı Flaman Liberaller ve Demokratlar'ın (Open VLD) oy sayısının AP seçimlerinde büyük oranda düşmesi sebebiyle görevinden ayrılacağını belirten De Croo, "Bizim için çok zor bir akşamdı, kaybettik." ifadelerini kullandı. De Croo'nun bugün (10 Haziran Pazartesi) istifasını sunması bekleniyor.
 
Pazar günü itibariyle sonuçlanan AP seçimlerinde, aşırı sağ partiler büyük kazanımlar elde etti. De Croo'nun istifa açıklamasından kısa bir süre önce, Fransa Başbakanı Emmanuel Macron da aşırı sağın gerisinde kalması sebebiyle Ulusal Meclis'i feshettiğini ve ülkede erken seçime gidileceğini açıklamıştı. 
 
Kaynak: Euronews Türkçe 

YORUMLAR

  • 0 Yorum