BES-AR: "Açlık sınırı 25 bin 374 TL oldu"

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR), Haziran ayı raporunda, dört kişilik bir memur ailesinin açlık sınırının 25 bin 374 TL'ye; yoksulluk sınırının ise 70 bin 253 TL'ye yükseldiğini açıkladı.

BES-AR: "Açlık sınırı 25 bin 374 TL oldu"
15 Haziran 2024 - 23:45
Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi'nin (BES-AR) açıkladığı Haziran ayı verilerine göre, 4 kişilik bir memur ailesinin açlık sınırı 25 bin 374 TL oldu. BES Genel Başkanı Özer Avanaş, bir kişinin yaşam maliyetinin 30 bin 200 TL olduğunu belirtti ve zorunlu aylık harcamaların (gıda, giyim, konut kirası, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi) toplam tutarının yani yoksulluk sınırının 70 bin 253 TL olduğunu ifade etti.

BES-AR'ın araştırmasına göre, kamuda çalışan bekar ve çocuksuz bir kamu emekçisi, gelir vergisi kesintileri sonrası 30 bin 715 TL maaş alıyor ve bu miktar, 30 bin 210 TL olan yaşam maliyetinin sadece 505 TL üstünde kalıyor. Özer Avanaş, açıklamasında; çalışanların açlık sınırının hemen üzerinde bir maaşa mahkum edildiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bizleri açlık sınırının biraz üzerinde bir ücrete mahkum edenler, bir kez daha bizleri aynı gemideyiz lafazanlığı üzerinden fedakarlık etmeye davet ediyorlar. Buradan bir kez daha sesleniyoruz ve diyoruz ki; bizler sizlerle hiçbir zaman aynı gemide olmadık, olamadık. Çünkü biliyoruz ki sizlerin karlılığı ne zaman düşse, hep aynı gerekçelerle bizleri ve toplumun yoksul kesimlerini seferberlik edasıyla fedakarlığa davet ediyorsunuz, ancak her kriz sonrasında sizler daha fazla servete kavuşuyorsunuz.”

Kaynak: Karar

YORUMLAR

  • 0 Yorum