BM'de Biden'dan Rusya'ya karşı birlik çağrısı

Biden, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, üye ülkelere Rusya'ya karşı birlik olma çağrısında bulundu. BMGK'nin reformu için ciddi istişareler yürüttüğünü aktaran Biden, reform için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söyledi.

BM'de Biden'dan Rusya'ya karşı birlik çağrısı
19 Eylül 2023 - 19:42
ABD Başkanı Joe Biden, 78. BM Genel Kurulu’na hitap etti. Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yönelik sert eleştiriler getiren Biden, Rusya'nın dünyanın yorgun düşeceğine ve Ukrayna’ya gaddarca davranmanın sonuçsuz kalacağına inandığını savunarak ‘’Size soruyorum: BM Sözleşmesi’nin temel prensiplerini terk edersek üye herhangi bir devlet kendini güvende hisseder mi? Ukrayna'nın bölünmesine izin verirsek herhangi bir ulusun bağımsızlığı güvende olur mu? Hayır’’ şeklinde konuştu. 

Başkan Biden, BM üyesi ülkeleri Rusya'ya karşı birlik olmaya çağırırken şunları söyledi: ''İşte bu yüzden ABD, dünya genelindeki tüm müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte cesur Ukrayna halkının yanında olmaya devam edecek, çünkü onlar kendi egemenliklerini, toprak bütünlüklerini ve özgürlüklerini savunuyor.''

BM reformuna Biden'dan destek
Konuşmasında uluslararası kurumların önemine işaret eden Biden, diğer yandan güncel zorluklarla başa çıkabilmek için bu kurumların güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Biden, geçen yıl BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ABD'nin, BMGK'nin daimi ve daimi olmayan üye sayısının artırılarak genişletilmesini destekleyeceğini duyurduğunu hatırlattı. Bu kapsamda ülkesinin BMGK'nin reformu için ciddi istişareler yürüttüğünü aktaran Biden, reform için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini söyledi.

Biden, "Çoğu zaman ilerlemeyi ve Konsey'de fikir birliğine varılmasını engelleyen tıkanıklığı aşabilmemiz gerekiyor. Masada daha fazla sese, daha fazla bakış açısına ihtiyacımız var. BM barışı korumaya, çatışmayı önlemeye ve insanların acılarını hafifletmeye devam etmelidir" diye konuştu.

Kaynak: Gazete Oksijen

YORUMLAR

  • 0 Yorum