BM, İsrail ve Lübnan'a itidal çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, İsrail'in Lübnan'ın güneyinde yangın çıkarmak için mancınıkla saldırısına ilişkin olarak iki ülkeye de gerginliği artıracak her türlü eylem ve söylemden kaçınmaları için itidalli olmaları çağrısında bulundu.

BM, İsrail ve Lübnan'a itidal çağrısında bulundu
15 Haziran 2024 - 01:41
BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, İsrail askerlerinin Lübnan'ın güneyinde yangın çıkarmak için mancınıkla alev topları attığı olayla ilgili olarak taraflara sakin olma ve gerginliği artıracak her türlü eylem ve söylemden kaçınma çağrısında bulunduklarını belirtti.

İsrail-Lübnan sınırındaki gerginlikle ilgili olarak, sosyal medyada dolaşan görüntülerde İsrail askerlerinin Lübnan'ın güneyine mancınıkla alev topları attığı iddiaları üzerine BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, bu olayın endişe verici olduğunu ve her iki tarafı da sakin olmaya ve gerginliği artıracak eylemlerden kaçınmaya çağırdıklarını belirtti.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, İsrail ve Lübnan arasındaki çatışmaların sona erdirilmesi gerektiğini vurgulayarak, aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararına uygun olarak diplomatik çözüm için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti. Haq, BM'nin taraflara itidal göstermeleri ve gerginliği artırabilecek her türlü eylem ve söylemden kaçınmaları çağrısında bulunduğunu ifade etti.

"Bölgesel yayılma riski çok büyük"
BM, gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL)'nün sahada görevini sürdürdüğünü ve bölgedeki gerginliği azaltmaya çalıştığını belirtti. Haq, Ekim ayından bu yana birçok can kaybı yaşandığını, ailelerin yerinden edildiğini ve mahallelerin yok edildiğini ifade ederek, "Bölgesel yayılma riski çok büyük." uyarısında bulundu.

"İsrail askerleri mancınıkla alev topları atıyor"
Üzerinde İsrail askerlerinin mancınık kullanarak Lübnan sınırındaki beton duvarların üzerine alev topu attığına dair olduğu tahmin edilen bir görüntü, basında ve sosyal medyada paylaşıldı. Lübnan'ın güneyinde Hizbullah ile İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmalarda, son günlerde İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda üst düzey bir Hizbullah üyesinin ölmesi, gerginliği artırdı.

Saha komutanının öldürülmesinden sonra Hizbullah'ın İsrail'e misilleme yaparak, 7 Ekim 2023'ten sonra İsrail'e karşı en büyük füze saldırılarından birini gerçekleştirdiği bildirildi.

Kaynak: ABC Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum