BM: "Türkiye'ye 900 bin litre içme suyu gönderdik"

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye 900 bin litre içme suyu gönderdiklerini söyledi. Dujarric, "Türkiye'ye 4 milyon aşı ve 23 ton tıbbi malzeme sevk ettik. Ayrıca 300 binden fazla hijyen kitini de yine Türkiye'ye gönderdik." dedi.

BM: "Türkiye'ye 900 bin litre içme suyu gönderdik"
30 Mart 2023 - 06:10
Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşinden BM'nin Türkiye ve Suriye'ye gönderilmiş olduğu yardımlara ilişkin açıklama yaptı. Depremlerin ardından Türkiye'ye çeşitli yardım malzemeleri sevk edildiğini belirten Dujarric, "Türkiye'ye 900 bin litre içme suyu ve 1,7 milyon litrenin üstünde de temizlik emekleri için su teslim ettik. Ayrıca 300 binden fazla hijyen kitini de yine Türkiye'ye gönderdik." dedi. 

Türk hükümetinin sağlık desteği çağrısına da BM olarak hızlıca cevap verdiklerini ifade eden Dujarric, "4 milyon aşı ile birlikte 23 tonu aşkın travma ve tıbbi malzemeyi de Türkiye'ye sevk ettik. Türkiye'de depremden etkilenen 5 milyondan fazla kişiye yardım sağlamak için acil finansman desteğine ihtiyacımız var. Bugün, 1 milyon dolarlık acil yardım başvurumuzun %23'ü tedarik edildi." dedi.

Türkiye'de meydana gelen ve Suriye'de de can yitirilmesine neden olan depremin peşinden BM olarak Suriye'ye de yardım eli uzattıklarını kaydeden Dujarric, "Hükümet bölgesinde biz ve partnerlerimiz Halep, Lazkiye, Hama ve Tartus'taki yüzlerce kişiye yardım sağlamış oldu. Bunların içinde psikososyal yardımlar, hukuk danışmanlığı, ailelerinden ayrılmış çocuklar için yardımlar ve cinsiyeti yüzünden şiddete maruz kalan kişilere sağlanan destek sunar bulunuyor. Ülkenin kuzeybatısında partnerlerimizle 32 bin metre küp yıkıntı temizledik. Ayrıca Halep ve İdlib'te 80 derslik tekrardan inşa edildi. Diğer çalışmalarımız kapsamında su istasyonları ve sağlık klinikleri yapılmaya devam ediliyor." dedi. 

Kaynak: ABC Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum