Domuzdan insana ilk böbrek nakli

Dünyada ilk kez domuzdan insana böbrek nakli yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yapılan çalışmayla genetiği değiştirilmiş domuzdan alınan böbrek, böbrek yetmezliği hastasına başarıyla nakledildi.

Domuzdan insana ilk böbrek nakli
22 Mart 2024 - 17:51
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) son evre böbrek hastalığı olan 62 yaşındaki bir kişi, genetiği değiştirilmiş domuzdan böbrek nakli yapılan ilk hasta oldu. Böbrek, eGenesis tarafından insanlara zararlı genleri çıkarılan ve uyumluluğu artırmak için belirli insan genleri eklenen genetiği değiştirilmiş domuzdan alındı.

Boston'daki Massachusetts Genel Hastanesi'nden yapılan açıklamada, 16 Mart'ta gerçekleştirilen 4 saatlik ameliyatın "hastalara daha kolay organ temini sağlama arayışında önemli bir dönüm noktasına işaret ettiği" belirtildi. Hastane, Richard Slayman adlı hastanın iyi durumda olduğunu ve yakında taburcu edilmesinin beklendiğini duyurdu. Slayman, 7 yıl diyalize girdikten sonra 2018'de aynı hastanede insan böbreği nakli almıştı, ancak organ 5 yıl sonra iflas etti ve diyaliz tedavilerine yeniden başlandı.

Böbrek, eGenesis tarafından insanlara zararlı genleri çıkarmak ve uyumluluğu artırmak için belirli insan genlerini eklemek üzere genetiği değiştirilmiş bir domuzdan alındı. Şirket ayrıca domuzlarda bulunan ve insanlara bulaşma potansiyeli olan virüsleri de etkisiz hale getirdi. Ekim ayında Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre, eGenesis tarafından yetiştirilen benzer şekilde düzenlenmiş domuzlardan alınan böbreklerin başarılı şekilde nakledildiği maymunlar ortalama 176 gün yaşadı, hatta birisi 2 yıldan uzun bir süre hayatta tutuldu.

Birleşik Organ Paylaşımı Ağı'na göre ABD'de 100 binden fazla kişi organ nakli için sırada bekliyor ve en büyük talep ise böbreklerde görülüyor. New York Üniversitesi cerrahları daha önce beyin ölümü gerçekleşen insanlara domuz böbrekleri nakletmişti. Ocak 2022'de Maryland Üniversitesi'nden bir ekip, ölümcül kalp hastalığı olan 57 yaşındaki bir adama genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbi nakletti, ancak hasta 2 ay sonra hayatını kaybetti.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum