Finlandiya'da bin yıllık mezarlık ve kılıç bulundu

Finlandiya'da yapılan arkeolojik kazılarda yaklaşık 1.000 yıllık bir mezarlık, demir kılıç, insan kemikleri, kıyafet kalıntıları, ve kemer gibi eserler ortaya çıkarıldı. Araştırmalar devam ederken bölgede daha fazla keşif yapılacağı tahmin ediliyor.

Finlandiya'da bin yıllık mezarlık ve kılıç bulundu
20 Kasım 2023 - 23:32
Finlandiya’da arkeologlar, yaklaşık 1.000 yıl öncesine ait bir mezarlık, bir demir kılıç ve kemer gibi başka eserler ortaya çıkardılar. Kılıcın kavisli bir bıçağı, düz bir kabzası ve oval bir kulp kısmı vardı. Araştırmacılar ayrıca kılıcın kınını da buldu. 
 
Yaz aylarında bir arazi sahibi, küçük Salo kasabasındaki mülküne jeotermal borular döşerken bu alana rastladı. Yağmurlu bir günün ardından yerden tuhaf bir şeyin çıktığını fark etti ve araştırmaya karar verdi.
 
Gördüğü şey, kıvrık bıçağı, düz kabzası ve oval kulpu olan, paslı ama sağlam bir demir kılıçtı. Arazi sahibi, Finlandiya Turku Üniversitesi’nden arkeolog Juha Ruohonen’e haber verdi ve o da Turku Müze Merkezi arkeologu Sanna Saunaluoma’yı aradı.
 
Alanın daha fazla keşif sağlayacağını düşünen araştırmacılar kazılara devam etmeye karar verdi. Ve haklılardı: İnsan kemikleri, kıyafet kalıntıları ve ahşap tabut olduğunu düşündükleri bir şey buldular.
 
Ayrıca, Turku Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre “dikkate değer” olarak tanımlanan özenle dekore edilmiş bir deri kemeri de ortaya çıkardılar. Kısmen korunmuş deriye iliştirilmiş 30 kare bronz halka ve haç şeklinde takıların yanı sıra bir toka, kayış bölücüler ve hayvan kafası tasvirli birkaç toka buldular.
 
Araştırmacılar bölgeyi araştırmaya devam ederken, çok daha büyük bir mezarlığın parçası olduğundan şüphelendikleri sekiz mezar keşfettiler. Sonuç olarak bu alanda düzinelerce, hatta yüzlerce mezarın bulunabileceği düşünülüyor. Şu ana kadar keşfedilen mezarların Hıristiyan geleneklerine uygun olduğu görülüyor.
 
Bulguların radyokarbon tarihlemesi şu anda devam ediyor. Araştırmacılar, kemiklerin ve eserlerin, Haçlı dönemi adını verdikleri MS 1050 ile 1150 yılları arasına ait olduğundan şüpheleniyorlar. Bu süre zarfında İsveçlilerin, Birinci İsveç Haçlı Seferi olarak bilinen bir olayla Hıristiyanlığı Finlandiya’ya getirdiği iddia ediliyor.
 
Ancak yazılı kayıtlarda ilk kez 13. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan bu olayı doğrulayacak hiçbir arkeolojik veri yok. Akademisyenler bu haçlı seferinin gerçekleşip gerçekleşmediğini tartışıyor. Keşifler, Finlandiya’nın din tarihinin bu gizemli dönemine yeni bir ışık tutmaya yardımcı olabilir.
 
Mezarlar ve eserler, uzmanların 15. yüzyılda kurulduğunu düşündüğü bir Orta Çağ taş kilisesinin yanında bulundu. Ancak açıklamaya göre, yeni buluntular bölgede daha önce varsayıldığından çok daha eski bir kilise organizasyonunun var olduğunu gösteriyor: “Haçlı Seferleri zamanından kalma mezarlıklar Finlandiya’da açıkça onlardan önce gelen ölü yakma mezarlıklarına göre daha az bilindiğinden, bu gözlem araştırma açısından çok önemli sayılabilir.”
 
İleriye dönük olarak araştırmacılar, en az 2024 yılına kadar bölgede çalışmaya ve keşiflerini analiz etmeye devam edeceklerini söylüyorlar.
 
Kaynak: Arkeofili 

YORUMLAR

  • 0 Yorum