Ford süper şarj hizmeti için Tesla ile anlaştı

Ford, elektrikli araçlarında Supercharger (Süper şarj) teknolojisini kullanmak için Tesla ile anlaştı. Anlaşma kapsamında Ford elektrikli araçlar, Tesla adaptörleriyle ABD ve Kanada'da bulunan 12 bin süper şarj istasyonunu kullanabilecek.

Ford süper şarj hizmeti için Tesla ile anlaştı
26 Mayıs 2023 - 23:20

İki Amerikan otomotiv devi, şarj teknolojisinde işbirliğine gitti. Ford, rakibi Tesla'nın şarj teknolojisinden yararlanmak üzere yaptığı işbirliği kapsamında elektrikli araçlarının, ABD ve Kanada genelinde, 12 binden fazla Tesla'nın hızlı elektrikli şarj istasyonu süper şarja erişimini sağlayacak bir anlaşma yaptı.

Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, "Tesla süper şarj ağıyla Ford araçlarını desteklemekten ve ayrıca API erişimi sağlamaktan çok mutluyuz. Öyleyse, bir Ford aracı, Tesla süper şarj cihazında sorunsuz bir şekilde şarj edilebilecek. Esasen fikir şu ki, Tesla süper şarj ağının duvarlarla çevrili bir bahçe gibi olmasını istemiyoruz. Genel olarak elektrifikasyonu ve sürdürülebilir taşımacılığı destekleyen bir şey olmasını istiyoruz.” dedi.

Anlaşma, Tesla'nın süper şarj cihazlarına bir adaptör aracılığıyla erişim sağlamanın çok ötesine geçiyor. Ford, yeni nesil elektrikli araçlarının 2025'ten itibaren Tesla'nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adı verilen şarj bağlantı noktasıyla donatılacağını söyledi. Ford'un ikinci nesil elektrikli araç portföyü bir elektrikli kamyon ve SUV segmentteki araçları içeriyor.

Ford'a göre, NACS bağlantı noktasına sahip Ford ikinci nesil elektrikli araçlar, bir adaptör aracılığıyla CCS şarj cihazlarında şarj etme seçeneğine sahip olacak. Otomobil üreticisi, adaptörün uygun fiyatlı olacağını söyledi. Ford İcra Kurulu Başkanı Jim Farley, Ford'un abonelik sistemi gibi farklı ödeme seçenekleri sunacağını belirtti. Elon Musk, adaptörün "yüz dolar aralığında" olacağını açıkladı. Geçen yıl Tesla, ağ operatörlerini ve otomobil üreticilerini teknolojiyi benimsemeye ve Kuzey Amerika'da yeni standart haline getirmeye yardımcı olmak amacıyla elektrikli araç şarj konnektörünün tasarımını paylaşmıştı.

Kaynak: BloombergHT

YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org