Hani'de kuduz vakası: Çiftlik karantinaya alındı

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde bir çiftlikte 2 ineği ısırdıktan sonra ölen köpekte kuduz belirtileri tespit edildi. Tarım Bakanlığı, ilçede bulunan tüm sokak hayvanlarını aşılamak amacıyla 3 milyon aşılı yem gönderdi.

Hani'de kuduz vakası: Çiftlik karantinaya alındı
17 Eylül 2023 - 23:44
Hani ilçesinin Kırsal Kırım Mahallesi'nde bulunan çiftlik sahibi, bir süre önce 2 ineğini ısıran köpeğin ölümünü fark ederek durumu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirdi. İhbar sonrasında olay yerine gelen ekipler, ölü köpekte ve ineğinde kuduz belirtilerine rastladı.

Çiftlik, geçici bir süre için hayvan giriş-çıkışına kapatılarak karantinaya alındı ve ölen köpek ile kesilen ineğin defni gerçekleştirildi. İneklerden alınan numuneler, Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderilerek incelenmeye başlandı.

Diyarbakır İl Tarım Müdürü Mustafa Ertan Atalar yaptığı açıklamada, bölgedeki tüm sokak hayvanlarının aşılanması için çalışmalara başladıklarını belirtti. Atalar, kuduz belirtileri gösteren köpeğin muhtemelen aşılanmamış bir yabani hayvan veya tilki tarafından ısırıldığını düşündüklerini ifade ederek şunları söyledi: "İlçede tüm önlemlerimizi aldık. Kentte bulunan tüm hayvanlarımızı aşılamaya başladık. Ayrıca, doğaya salınmak üzere Tarım Bakanlığı'ndan 3 milyon doz aşılı yem talep ettik ve Bakanlık bu talebi karşıladı. Bu aşılı yemleri, en kısa sürede hem havadan hem de ekiplerimizin katılımıyla doğaya bırakmayı planlıyoruz. Bu çalışmanın kuduz vakalarını önemli ölçüde azaltacağını düşünüyoruz, çünkü bu yöntem oldukça etkilidir. Hedefimiz, kentimizdeki kuduz vakalarını sıfıra indirmektir."

Kaynak: Gazete Duvar

YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org