İran, Temmuz'da yörüngeye 2 uydu fırlatacak

İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye, önümüzdeki ay (Temmuz) yörüngeye iki uydunun fırlatılacağını bildirdi. Salariye ayrıca, mevcut hükümetin görevinin sona ermesine kadar İran'ın çok sayıda uyduyu yörüngeye fırlatmayı planladığını da ifade etti.

İran, Temmuz'da yörüngeye 2 uydu fırlatacak
15 Haziran 2024 - 21:33
İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye, önümüzdeki ay (Temmuz) İran'a ait iki uydunun fırlatılacağını duyurdu. Salariye, bir röportajında, "Geçen üç yıl içinde uzay endüstrisinde 10'u yerli, ikisi uluslararası olmak üzere 12 fırlatma gerçekleşti. Mevcut hükümetin görevinin sona ermesine kadar çok sayıda uydunun fırlatılmasını düşünüyoruz. Önümüzdeki ay uzaya iki uydu fırlatılacak." ifadelerini kullandı.

Salariye, "Saman uydusunu ve başka bir araştırma uydusunu fırlatmayı planlıyoruz... Önümüzdeki ay içinde fırlatılacaklar." dedi.

İran Uzay Ajansı Başkanı, "Ülkenin uydu taşıyıcıları alanındaki gelişmiş kabiliyeti göz önüne alındığında, son derece güvenilir yörünge transfer bloğu, ister iletişim kurmak için uydular alanında olsun, ister Ay'a veya Mars'a uzay aracı indirmek amacıyla uzay araştırmaları için yörüngeye uydu yerleştirmek olsun, uzay görevlerini gerçekleştirmek için gereken en önemli araçlardan biridir. Yörünge Transfer Aracı Sistemi, uyduları yüksek yörüngelere yerleştirmek için bir ara sistemdir ve maliyetleri düşürmek, dev taşıyıcılar inşa etmekten ve yüksek yakıt tüketiminden kaçınmak için kullanılır."

İran Uzay Ajansı Başkanı daha önce, uydu fırlatma programlarıyla ilgili olarak, Nahid-2 uydu prototipi, Saman yörünge transfer bloğu prototipi ve Zafer-2 uydu prototipi de dahil olmak üzere çeşitli uyduların tasarım ve yapım aşamalarının tamamlandığını ya da tamamlanmak üzere olduğunu bildirmişti. Salariye ayrıca, bu uyduların ve yörünge transfer bloğunun çevresel testlerinin tamamlanmasının ardından fırlatılmaya hazır olduğunu söylemişti.

Kaynak: Independent Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum