İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu vurdu: 7 ölü

İsrail'in Gazze'de yardım faaliyeti yürüten World Central Kitchen (WCK) yardım kuruluşu çalışanlarını hedef aldığı saldırıda 7 WCK görevlisi hayatını kaybetti.

İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu vurdu: 7 ölü
02 Nisan 2024 - 11:10
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda yardım kuruluşu World Central Kitchen'da (WCK) görevli 7 çalışan öldürüldü. İsrail "trajik" olayı araştırdığını açıklarken, World Central Kitchen, Tel Aviv hükümetinin "ayrım gözetmeyen cinayetleri" durdurması gerektiğini kaydetti. 

Saldırıda öldürülen 7 kişinin Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD ve Kanada vatandaşı olduğu bir kişinin de Filistinli olduğu belirtildi. WCK'dan yapılan açıklamada, yardım görevlilerinin 100 ton insani yardımı ulaştırdıktan sonra iki araçla döndüğü ve bu eylemlerin İsrail savunma güçleri ile koordine edildiği vurgulandı. Konvoyun hedef alınmasını "affedilemez" olarak niteleyen WCK, bölgedeki yardım çalışmalarına ara verdiğini ve çalışmalarının geleceği ile ilgili kararı daha sonra alacaklarını duyurdu. 

Filistin resmi ajansı WAFA'nın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İsrail güçleri, Deyr el-Belah şehrinin batısındaki sahil yolunda sivil aracı hedef aldı. Gazze hükümetinin medya ofisinden yapılan açıklamada, İsrail'in saldırısında bir Avustralyalı kadın, Birleşik Krallık ve Polonya uyruklu iki erkek ile kimliği tespit edilemeyen bir yabancı uyruklunun yanı sıra 1 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

WCK'den yapılan açıklamada, Gazze'deki insani yemek yardımı çalışmalarına katılan çalışanlarının İsrail ordusunun saldırısında öldürüldüğü haberlerini aldıklarını belirtilerek, "Bu bir trajedi. İnsani yardım çalışanları ve siviller asla ve asla bir hedef olmamalı." ifadesi kullanıldı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada da, "Ordu, bu trajik olayın koşullarını anlamak için en üst düzeyde kapsamlı bir inceleme yürütüyor." denildi.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum