İzmir'de 8200 yıllık su kanalı bulundu

İzmir'in Bornova bölgesinde yapılan kazı çalışmalarında Yeşilova Höyüğü'nde tarihin ilk su kanalı keşfedildi. 4 kuşak boyunca kullanılan su kanalının Anadolu'da ilk kez görüldüğü tahmin ediliyor.

İzmir'de 8200 yıllık su kanalı bulundu
24 Ağustos 2023 - 21:11
İzmir Bornova bölgesinde bulunan Yeşilova Höyüğü'ndeki kazı çalışmalarında 8 bin 200 yıl öncesine ait, tarihin ilk su kanalı keşfedildi. Kanalı, kentte yaşayan halkın elleriyle kazıp dereyi yönlendirerek, suyu ayaklarına kadar getirdiği ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi'nin desteğiyle Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerindeki yürütülen kazılarda daha önce de 9 köy gün yüzüne çıkarıldı. Tarihi 8 bin 500 yıl öncesine dayanan kentte binlerce yıl öncesine ait çipura, öldürücü tür olan zehirli vatoz, deniz kestanesi, istiridye ve midye gibi birçok kalıntıdan ilk İzmirlilerin de günümüzdeki kent sakinleri gibi başta midye olmak üzere deniz ürünlerini tükettiği tespit edildi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, "İzmir'in ilk köy yerleşiminin olduğu Yeşilova Höyüğü'ndeyiz. Bu yılki kazılarda özellikle imarı nasıl kullanmışlar onu anlamaya çalıştık. Yerleşimin tam ortasından geçirilen 6,5 metre genişliğinde bir kanalın olduğunu gördük. İki tarafı, taşlarla döşenmiş. Toprakla set gibi yükseltilmiş. Günümüzden 8 bin 200 yıl önce; 4 kuşak boyunca kullanılmış bir yapı. Nitekim bu kanal zamanla dolunca, Roma döneminde aynı alan üzerinden künklerle su geçirilmeye devam edilmiş. Kanal 6,5 metre genişliğinde oldukça büyük. Yerleşim kanalın her iki tarafına inşa edilmiş. Su taşkınlarından etkilenmemiş yerleşim. Çünkü kanalın imarı ona göre yapılmış. 220 metre boyunca uzunluğunu tespit ettik. Bunun sadece küçük bir bölümünü açabildik. Çünkü kanalın içi çok yoğun bir şekilde çakıl taşlarıyla dolu." dedi.

Bölge sakinlerinin imara verdiği öneme dikkati çeken Doç. Dr. Derin, "Kente ilk yerleşenler, suyu ayaklarına kadar getirmiş. İlk İzmirliler, imar planını yaparak neredeyse buraya yerleşmişler. Böylelikle yaşamlarını kolaylaştırmışlar. Bu imar, Anadolu'da belki ilk kez görülen bir durum." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Artı Gerçek

YORUMLAR

  • 0 Yorum