Karabağ'da akaryakıt deposu patladı: 20 can kaybı

Dağlık Karabağ'da bir akaryakıt deposunda meydana gelen patlamada 20 kişi hayatını kaybetti, 300'e yakın kişi de yaralandı. Patlamanın sebebi henüz belirlenemedi.

Karabağ'da akaryakıt deposu patladı: 20 can kaybı
26 Eylül 2023 - 13:05
Dağlık Karabağ'da bir yakıt depolama tesisinde meydana gelen patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 300 kişi de yaralandı. Görgü tanıkları, Dağlık Karabağ'da bir yakıt depolama tesisinde meydana gelen patlama sonrası çıkan yangın sebebiyle yaralıların vücutlarında ağır yanıklar oluştuğunu dile getirdi. Bölgedeki etnik Ermeni toplumunun insan hakları ombudsmanı Gegham Stepanyan, X platformundan (eski adıyla Twitter) yaptığı paylaşımda, yaralananların büyük kısmının durumunun ağır olduğunu aktardı. Karabağ'daki tıbbi kapasitenin yetersiz olduğunun altını çizen Stepanyan, acil bir hava tahliyesinin şart olduğunu belirtti. Patlama, Azerbaycanlıların Hankendi Ermenilerin ise Stepanakert olarak adlandırdıkları bölge yakınlarında, Askeran yolu üzerinde bulunan benzin depolama tesisinde yaşandı. Etnik Ermenilerin bölgeyi terk etmek üzere arabalarına yakıt almak için sıraya girdikleri sırada meydana gelen patlamaya neyin sebep olduğu henüz anlaşılabilmiş değil. Görgü tanıkları, patlama sonrası çıkan yangın sebebiyle yaralıların vücutlarında ağır yanıklar oluştuğunu dile getirdi.

Dağlık Karabağ'dan ayrılan Ermeni sayısı 13 bin 500 
Azerbaycan'ın 19 Eylül'de başlattığı bir gün süren "terörle mücadele operasyonu" sonrası silahlarını bırakmak şartıyla ateşkesi kabul eden Ermeniler, Bakü ile masaya oturdu. Bu arada binlerce etnik Ermeni'nin bölgeden kaçışı sürüyor. Resmi kaynaklar, 26 Eylül itibariyle (göçün ilk gününde) Dağlık Karabağ'dan ayrılarak Ermenistan'a geçen sığınmacı sayısının 13 bin 500'ü aştığını bildirdi. Hükümetten yapılan açıklamada, "13 bin 550 kişiden 11 binin kayıtları tamamlandı 2 bin 550 kişi için ihtiyaç değerlendirmesi devam ediyor." denildi. Ermenistan yönetiminin "zorla yerinden edilmiş kişiler" olarak tanımladığı sığınmacılar araç ve otobüslerle Ermenistan'a geçmeye devam ediyor. Savaş öncesi bölgede 120 bin etnik Ermeni yaşıyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, operasyon sonrası yaptığı açıklamada Dağlık Karabağ'daki Ermeni vatandaşların haklarının "garanti altına alınacağı" sözünü vermişti.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum