Kimya sektöründe Şubat'ta 2,6 milyar $'lık ihracat

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılığı Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister: "Şubat ayında kimya sektörümüz geçen yılın aynı ayına göre %15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve ülkemiz ihracatından %12,4 pay alarak en fazla ihracat yapan ikinci sektör oldu." ifadelerini kullandı.

Kimya sektöründe Şubat'ta 2,6 milyar $'lık ihracat
03 Mart 2024 - 17:18
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Şubat'ta kimya sektörünün, geçen yılın aynı ayına göre %15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve Türkiye ihracatından %12,4 pay alarak ihracatta ikinci sıradaki sektör olduğunu belirtti. İKMİB'den yapılan açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin ihracatının Şubat'ta geçen yılın aynı dönemine göre %13,6 artışla 21 milyar dolar olarak gerçekleştiği aktarıldı.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Pelister, "Şubat ayında kimya sektörümüz geçen yıl aynı aya göre %15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve ülkemiz ihracatından %12,4 pay alarak ikinci sektör oldu." ifadesini kullandı.

Geçen yıl şubat ayında yaşanan yıkıcı deprem felaketinin ihracatı olumsuz etkilediğini vurgulayan Pelister, şunları kaydetti: "Nitekim ülkemiz yaşanılan zorluklara rağmen %4,5 büyümeyi başardı. Biz de kimya sektörü olarak yılı 30,6 milyar dolar ihracatla tamamladık. Bu yıl Ocak ayından sonra Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz ihracatımızdaki artış performansından memnunuz. Kimya sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılarımızı milli katılım fuarları, ticaret heyetleri, alım heyetleri, fuar info ziyaretleri, eğitim ve seminerler ile desteklemeye devam ediyoruz. Şubat ayında BAE, Suudi Arabistan, Kazakistan, İspanya ve ABD olmak üzere 5 farklı ülkede aynı anda 6 etkinlik gerçekleştirdik. Mart ayında Panama-Expocomer 2024 Fuarı, ABD-IHS 2024 Fuarı ve İtalya-Cosmoprof Worldwide Bologna fuarı milli katılım organizasyonlarını gerçekleştireceğiz. 16 alt sektörümüzle birlikte ülkemize değer katan güçlü kimya sektörü olarak ihracata daha fazla katkı sağlamak üzere çalışmaya devam edeceğiz."

Kaynak: Gazete Duvar

YORUMLAR

  • 0 Yorum