Lukaşenko, devlet başkanlığına yeniden aday

1994 yılından bu yana Belarus'u yöneten 69 yaşındaki Lukaşenko, 2025 yılında yapılacak devlet başkanlığı seçimine yeniden aday olacağını açıkladı.

Lukaşenko, devlet başkanlığına yeniden aday
25 Şubat 2024 - 22:00
Belarus'ta 1994 yılından beri yönetimi elinde bulunduran 69 yaşındaki Aleksandır Lukaşenko, 2025 yılında yapılacak seçimde aday olduğunu açıkladı. Lukaşenko, "Hiçbir lider kendisini savaşa kadar takip eden halkını terk etmez." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müttefiklerinden Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, parlamento ve yerel meclis seçimlerinde oy kullandıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Lukaşenko, ülke dışındaki muhalifleri kastederek "Onlara aday olacağımı söyleyin." dedi. Lukaşenko, şöyle açıklama yaptı:

"Hiç kimse, hiçbir sorumlu başkan kendisini savaşa kadar takip eden halkını terk etmez. Doğal olarak ben ve hepimiz, toplum, toplumumuzda meydana gelecek değişikliklere ve bir yıl sonra seçimlere yaklaşırken içinde bulunacağımız duruma göre tepki vereceğiz."


Ömür boyu yargı dokunulmazlığı
Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, kendisine ömür boyu cezai kovuşturmadan muafiyet sağlayan yeni bir yasa ocak ayı başında imzaladı. Düzenleme aynı zamanda yurtdışında yaşayan muhalefet liderlerinin gelecekteki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmalarını engelliyor. Yeni yasa metnine göre Lukaşenko iktidarı bırakması halinde "başkanlık yetkilerini kullanırken işlediği eylemlerden sorumlu tutulamayacak.".

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum