Macron, Başbakan Attal'ın istifa talebini reddetti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başbakan Gabriel Attal'ın istifa talebini, "ülkenin istikrarı için" bir süre daha görevde kalmasını isteyerek reddetti.

Macron, Başbakan Attal'ın istifa talebini reddetti
09 Temmuz 2024 - 23:12
Fransa'da Pazar günü ikinci turu yapılan ve hiçbir partinin mecliste çoğunluğu elde edemediği genel seçimlerin ardından siyasi belirsizlik sürüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, istifasını sunan Başbakan Gabriel Attal'dan bir süre daha görevde kalmasını istedi.

Başbakan Gabriel Attal, Pazar akşamı ilk sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Macron'a istifasını sunacağını belirtmişti. Macron, Elysee Sarayı'nda görüştüğü Attal'ın istifa talebini reddederek, "ülkenin şu anki istikrarı için" görevini sürdürmesini istedi.

Seçim kampanyasını Attal'ın yürüttüğü, Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı, seçimlerde en fazla milletvekili çıkaran ikinci parti olsa da, geçen seçime kıyasla 80'e yakın sandalye kaybetti. Fransa'da iki turda yapılan seçimlerin sonunda, aşırı sağcı Ulusal Birlik'e karşı birleşen sol partilerin ittifakı Yeni Halk Cephesi ise en çok milletvekili çıkaran ittifak oldu.

Seçimlerin 30 Haziran'daki ilk turunda en çok oy alan Ulusal Birlik, ikinci turda umduğunu bulamadı ve 577 sandalyeli Meclis'te en fazla vekil sayısına sahip üçüncü parti oldu. Mecliste çoğunluk için 289 sandalye gerekiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum