Marmara Denizi'nde 5,1 büyüklüğünde deprem

Marmara Denizi’nde 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Bursa'nın Mudanya ilçesi açıklarında olan deprem Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir ve diğer çevre illerde hissedildi.

Marmara Denizi'nde 5,1 büyüklüğünde deprem
04 Aralık 2023 - 19:36
TSİ 10.42’de Marmara Denizi’nde Gemlik Körfezi’nde bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklüğünü Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 5,1, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise 4,9 olarak açıkladı. AFAD, depremin merkez üssünün Bursa'nın Mudanya ilçesi açıklarında olduğunu duyurdu.

Deprem, Bursa’nın yanı sıra çevre illerle İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale ve İzmir’de de hissedildi. Aynı noktada 3 dakika sonra bu kez, AFAD'a göre 4,5 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul'da 2 ev, Mudanya'da 1 bina çatlağı ihbarı olduğunu, 2 kişinin de merdivenden düşerek yaralandığını açıkladı.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, 12 kişinin yaşadıkları panik nedeniyle hastanelere başvurduklarını söyledi. Depremde, Mudanya'da belediye binası da hasar gördü. İlçedeki riskli binalar arasında bulunan binanın kolonlarında çatlaklar oluştu. Belediye personeli tahliye edildi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçe genelindeki bazı binalarda çatlaklar oluştuğunu ve bazı bacaların devrildiğini söyledi. Türkyılmaz, "Trilye mahallemizde yıkım raporu alınan binalarda duvar yıkılmaları var. En kısa zamanda bu binaların yıkımlarını gerçekleştireceğiz. Cana gelen bir şey olmadı. İlçe genelinde bir olumsuzluk yok. Bütün ekiplerimiz teyakkuz durumunda, incelemelerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum