Merkez Bankası politika faizini % 8,5'te sabit tuttu

Geçen yıl faizde üst üste dört kez indirime giden Merkez Bankası, önceki toplantıda politika faizini 50 baz puan düşürerek 8,5'e çekti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini mart ayı için 8,5'e sabit tuttu.

Merkez Bankası politika faizini % 8,5'te sabit tuttu
23 Mart 2023 - 17:23

Piyasanın beklentisi de faizin bu seviyede tutulacağı yönündeydi. TCMB karar metninde para politikası duruşunu yeterli olduğunu belirten ifadesini korudu. TCMB karar metninde araç setinin liralaşma hedefleriyle uyumlu hale getirileceğini belirtti.

Para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşünde olan TCMB depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkilerinin yakından takip edileceğini söyledi.

Para Politikası Kurulu’nun karara ilişkin açıklamasında, “Kurul, yaşanan felaketin etkilerinin en düşük seviyelere indirilmesi ve gerekli dönüşümün desteklenmesi amacıyla uygun finansal koşulların oluşmasını önceliklendirecektir.” denildi.

Karar metninde depremin ekonomiye etkisine ilişkin ise “Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması deprem sonrasında daha da önemli hale gelmiştir.” değerlendirmeleri yapıldı.

Kaynak: Bloomberg HT


YORUMLAR

  • 0 Yorum