Napolyon'un şapkası 1,9 milyon €'ya alıcı buldu

Napolyon Bonapart'a ait bir şapka, Paris'te yapılan açık artırmada 1,9 milyon €'ya satıldı.

Napolyon'un şapkası 1,9 milyon €'ya alıcı buldu
19 Kasım 2023 - 19:59
Napolyon Bonapart'ın 19. yüzyılda Fransız İmparatorluğu'nu yönettiği döneme ait bir şapka bugün Paris'te yapılan açık artırmada 1,9 milyon €'ya satıldı. Siyah kunduz keçe şapkaya 600.000 ila 800.000 € arasında değer biçilmişti. Şapkayı satın alan kişinin kimliği açıklanmadı.

Tarihçiler bu şapkanın Napolyon'un kimliğinin bir parçası olduğunu söylüyor. Tarihçilere göre Napolyon şapkayı yan takıyor, bu da savaşta tanınmasını sağlıyordu. Yıllar boyunca yaklaşık 120 şapkaya sahip olan Napolyon'dan geriye sadece 20 şapka kaldığı ve bunların çoğunun özel koleksiyonlarda bulunduğu aktarıldı.

Şapka, geçen yıl ölen bir iş insanının koleksiyonundaki diğer Napolyon hatıralarıyla birlikte satılıyor. Napolyon şapkasını omuzlara paralel olarak takarken, subaylarının çoğu şapkalarını omuzlara dik olarak takıyordu. Müzayedeci Jean Pierre Osenat, "İnsanlar bu şapkayı her yerde tanıdı. Savaş meydanlarında gördüklerinde Napolyon'un orada olduğunu biliyorlardı. Özel hayatında da şapkayı ya kafasında ya da elinde taşır, bazen de yere atardı. Bu imparatorun sembolüydü." dedi.

Müzayedenin yetkilileri, şapkanın 19. yüzyıl boyunca Napolyon'un sarayının levazım subayının ailesinde kaldığını ve iyi korunmuş olduğunu aktardılar. Açık arttırmaya çıkarılan şapkada, Napolyon'un 1815 yılında Elbe adasındaki sürgününden Antibes'e geçerken şapkasına taktığı bir kokart bulunuyor. Satılan diğer eşyalar arasında Napolyon'un 1815 Waterloo yenilgisinden sonra arabasından yağmalanan gümüş bir tabak ve içinde tıraş bıçağı, gümüş bir diş fırçası, makas ve diğer özel eşyalarının bulunduğu ahşap bir çanta da yer alıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum