Ogün Samast, şartlı tahliye edildi

Hrant Dink suikastı davasında 2011 yılında, 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Ogün Samast, koşullu olarak serbest bırakıldı.

Ogün Samast, şartlı tahliye edildi
15 Kasım 2023 - 23:01
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan şartlı tahliye edildi. Ogün Samast hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca tanzim edilen 16 Haziran 2021 tarihli müddetnamede, şartlı tahliye tarihi 19 Şubat 2023, bihakkın tahliye tarihi ise 7 Aralık 2034 olarak hesaplandı. Müddetnameye göre, Samast'ın denetimli serbestlikten yararlanmak için değerlendirmeye alınacağı tarih 19 Şubat 2022 olarak belirlendi. Ogün Samast hakkında bugün, şartlı tahliye işlemi başlatılması için idare gözlem kurulu tarafından koşullu salıvermenin uygun olduğuna dair karar alındı. Samast, infaz hakiminin onayı sonrası cezaevinden tahliye edildi.
 
Davanın geçmişi
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink'in katili Samast'ın olay tarihinde 18 yaşından küçük olması nedeniyle dosyasını ayırarak, İstanbul Nöbetçi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti. Mahkeme, 6008 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 8. maddesiyle, CMK'nın 250. maddesinin 4. bendine eklenen fıkradaki hüküm gereği, Samast hakkındaki dava dosyasını çocuk mahkemesine göndermişti. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi de 25 Temmuz 2011'de Samast'ı, Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.
 
Olay tarihinde Ogün Samast'ın 16 yaşını bitirmiş, 17 yaşını tamamlamamış olduğunu belirten mahkeme heyeti, Samast'ın cezasını üçte bir oranında indirim uygulayarak 21 yıl 6 aya indirmişti. Samast'ı ruhsatsız silah taşımak suçundan da 2 yıl hapis ve 900 TL adli para cezasına mahkum eden mahkeme heyeti, olay tarihindeki yaşını göz önüne alarak bu cezayı da 1 yıl 4 ay hapis ve 600 TL adli para cezasına çevirmişti. Öte yandan Samast, cezaevindeyken hakkında Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından cezaevindeki gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle açılan dava kapsamında 5 yıl 1 ay 13 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Ogün Samast'ın tahliyesi, infaz yasasındaki düzenleme kapsamında 2020'de de gündeme gelmişti. Ancak gardiyanlara saldırdığı için açılan davada aldığı ceza ile tahliye yolu kapanmıştı. Dink davası avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, “Eğer bu ceza onanırsa Dink davasındaki infazını etkileyebilir. Eğer etkilerse aldığı 22 yıl 10 aylık hapis cezasının hepsini de yatabilir.” demişti. 
 
Kaynak: Gazete Oksijen 

YORUMLAR

  • 0 Yorum