Pakistan'da hava kirliliğine önlem: Yapay yağmur

Geçen yıl yaklaşık 60 bin Pakistanlı havadaki yüksek seviyedeki ince partikül maddeden yaşamını yitirdi. Pencap'ın Lahor kentinde hava kirliliğine önlem olarak yapay yağmurlardan faydalanma umuluyor.

Pakistan'da hava kirliliğine önlem: Yapay yağmur
18 Kasım 2023 - 20:52

Pakistan’ın Pencap eyaletinde hava kirliliğinin azaltılması için yapay yağmur oluşturulması planlanıyor. Pencap'a bağlı Lahor kentinde artan hava kirliliğiyle mücadele için çeşitli önlemler alındı. Yetkililer, önlemler kapsamında, Lahor'da 28 ve 29 Kasım'da yapay yağmur oluşturulması için gerekli hazırlıkların başladığını açıkladı. Hava kirliliği nedeniyle Lahor genelinde tüm okulların cumartesi günleri kapalı olması, çarşı ve pazarların da 15:00’ten sonra açılması kararlaştırıldı. Pencap'ta 8 Kasım'da, hava kirliliğinin yüksek seviyede olduğu bölgelerde 4 gün tatil ilan edilmişti.

Hava kalitesinin değerlerini ölçen İsviçreli teknoloji şirketi IQAir tarafından paylaşılan verilere göre, Pencap eyaletine bağlı Multan'da hava kalitesi değeri 470, Lahor'da ise 214 olarak kayda geçti. Bu değerler, sırasıyla "tehlikeli" ve "çok sağlıksız" kategorilerinde yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) şehirlerdeki hava kalitesi için hazırladığı rehber, PM 2,5 seviyelerinin (çapı 2,5 mikrometreden küçük olan ince partikül madde) metreküp başına 10 mikrogramın altında olması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Gazete Duvar


YORUMLAR

  • 0 Yorum