Pandemi döneminde kesilen cezalar iade edilecek

Anayasa Mahkemesi, koronavirüs salgını döneminde kesilen cezaların talep halinde iade edilmesine karar verdi.

Pandemi döneminde kesilen cezalar iade edilecek
24 Mayıs 2023 - 10:48
Koronavirüs pandemisi döneminde kesilen cezaların iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz karar bağlandı. Pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazın karar metni Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, idari para cezalarını ödeyenler geri talep edebilecek.

Anayasa Mahkemesi kararına göre, pandemide ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları geri alınabilecek. Kararda, "Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline oyçokluğuyla karar verildi." denildi.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Tahsilat tebliğine göre, maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silindi. Fakat cezasını ödeyenlere para iadesi yapılmamasına karar verilmişti.

Kaynak: T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org