Perseverance, Mars'ta nehir kalıntısı keşfetti

NASA'nın Mars keşif aracı Perseverance, sıra dışı bir nehir kalıntısı keşfetti. Nehrin, Kızıl Gezegen tarihindeki en hızlı ve derin gezegenlerden birisi olduğu düşünülüyor.

Perseverance, Mars'ta nehir kalıntısı keşfetti
14 Mayıs 2023 - 22:18
Perseverance uzay aracı, Mars'taki eski yaşam kanıtlarını arama görevinin bir parçası olarak Mars'ın Jezero kraterini araştırıyor. Suyun tarihi, yaşam arayışında kilit nokta ve şu anki araştırmalara göre Mars'ın suyu yaklaşık 4 milyon yıl önce tükendi. Perseverance uzay aracı ise bir zamanlar gezegende keşfedilen en derin ve hızlı akan nehirlerden birinin kanıtına ulaştı.
 
Uzay aracı, Mastcam-Z aletini kullanarak yüzlerce görüntü yakaladı ve bunlar, Pinestand adlı bir tepe yapısını gösteren bu görüntüyü oluşturdu. Görüntüde, akan nehrin geride bıraktığı tortu birikintilerinden oluşan birçok katmanı görmek mümkün.
 
Tortul kayaçların yapılanma biçimi, bu bölgeden geçen nehrin hızlı ve güçlü olduğunu düşündürmekte. NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı'ndan Libby Ives yaptığı açıklamada "Bunlar çok fazla moloz taşıyan yüksek enerjili bir nehri gösteriyor. Su akışı ne kadar güçlüyse, daha büyük malzeme parçalarını o kadar kolay hareket ettirebilir. Başka bir gezegendeki kayalara bakmak ve bu süreçleri görmek bir zevkti." dedi. 
 
Kaynak: Donanım Haber 

YORUMLAR

  • 0 Yorum