Rusya'nın drone fabrikasına kamikaze saldırısı!

Rusya'nın Tataristan'daki drone üretim tesislerine insansız hava araçları ile kamikaze saldırısı düzenlendi. Saldırıda can kaybı olmazken çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Rusya'nın drone fabrikasına kamikaze saldırısı!
02 Nisan 2024 - 23:56
Rusya'nın Tataristan'daki İHA fabrikasına insansız hava araçları ile saldırı düzenlendi. Tesiste Shaded-135 kamikaze drone'larını üretildiği öğrenilirken yetkililer can kaybı olmadığını duyurdu.

Görüntüler sosyal medyaya düştü
Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov, Telegram'dan "Bu sabah Alabuga ve Nizhnekamsk'taki sanayi tesislerine insansız hava araçları ile saldırı düzenlendi. Ciddi bir hasar yok, işletmelerin üretim süreci aksamadı." açıklamasında bulundu ve saldırılarda can kaybı olmadığını duyurdu.

Sosyal medyaya düşen görüntülerde insansız hava aracının binaya doğru hızla alçaldığı ardından güçlü bir patlama yaşandığı görüldü.

Kamikaze drone üretimi yapılıyordu
Uluslararası ajanslar saldırının arkasında kim olduğu ya da sanayi tesislerinde ne üretildiğine ilişkin detay vermezken Ukrayna medyası Alabuga'da vurulan tesislerde Shaded-135 kamikaze drone'larının üretildiğini yazdı.

Yerel haberlere göre bu Ukrayna'ya 1200 kilometre uzaklıktaki bir saldırı için İHA'ların kullanıldığı ilk örnek olarak dikkat çekiyor. Yelabuga yakınlarında kimya, makine ve metal işleme fabrikalarının yer aldığı özel bir ekonomik bölge bulunurken, Nizhnekamsk'ta da büyük bir petrol rafinerisi yer alıyor.

Karşılıklı saldırılar sürüyor
Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 3. yılında devam ederken, ülkelerin karşılıklı düzenlediği füzeli saldırılar da sürüyor. Kiev Askeri İdaresi tarafından dün yapılan açıklamada, Rusya güçlerinin yılbaşından bu yana başkent Kiev’e 5 hipersonik Zircon füzesi fırlattığı belirtildi.

Açıklamada, Zircon saldırılarının bu yılın ilk 3 ayında düzenlenen 180 füze ve insansız hava aracı saldırısı arasında yer aldığı aktarılırken, kentin ayrıca 113 seyir füzesi ile vurulduğu kaydedildi.

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum