Şehir hastaneleri İngiliz "gay" Baron'a emanet

Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ile İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin işletmesini Rönesans İşletme’den devralan Danimarkalı ISS Facilities şirketini İngiltere Kensington Baronu Sir Charles Allen yönetiyor. Sir Charles Allen, LGBT birey olmasıyla da tanınıyor.

Şehir hastaneleri İngiliz "gay" Baron'a emanet
29 Mart 2024 - 21:03
Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ile İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin işletmesini Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı A.Ş.’den devralan Danimarkalı ISS Facilities şirketini İngiltere Kensington Baronu Sir Charles Allen yönetiyor. ISS, 500 bine yakın çalışanıyla Avrupa’nın 3., dünyanın 4. en büyük işvereni sayılıyor.

Danimarkalı ISS 1901 yılında kuruldu. 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ISS, 500 bine yakın çalışana sahip. Bu istihdam sayısıyla ISS, Avrupa’nın 3., dünyanın 4. en büyük işvereni konumunda. 60 bini aşkın kurumsal müşteriye hizmet veren ISS, temizlik, güvenlik, teknik bakım, catering, bitki bakımı ve haşere kontrolü ile destek hizmetleri sunuyor. Lüksemburg merkezli Skylander S.A.R.L adlı firma, ISS Tesis Yönetimi şirketine ortak oldu. Lüksemburglu Skylander’ın asıl sahibi ve ISS’den aldığı hisse oranı ise bilinmiyor.

Türkiye’de uzun zamandır faaliyet gösteren ISS şirketinin Ankara, Antalya, Bursa, İzmir şubeleri ve Adana, Gaziantep, Eskişehir, Denizli bölge ofislerinde 40 binden fazla çalışanı var. ISS Türkiye’de, 4 binden fazla müşteriye, 5 bin noktada hizmet sunuyor. Şirketin en büyük hissedarı ise %17’lik payla LEGO oyuncaklarının sahibi olan Danimarkalı Kirkbi Invest. Şirkete ayrıca ABD’li Blackrock ve Vulcan Value Partners, İngiliz Longview Partners Limited gibi dev fonlar da ortak.

Şirketin başkanı olarak görülen Sir Charles Allen İngiltere Kensington Baronu. Sir Charles Allen, şirketin 2004'teki kuruluşundan 2007'ye kadar ITV plx'nin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Allen, 2008'den 2010'a kadar müzik şirketi EMI'nin başkanlığını yaptı. Allen, Mart 2012'de İşçi Partisi İcra Kurulu Başkanı olarak atandı ve Ağustos 2013'te Danimarka tesis hizmetleri grubu ISS A/S'nin başkanlığına seçildi.

Sir Charles Allen, 2002 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları'nın başkanıydı ve "2012 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na yaptığı hizmetlerden dolayı" 2012 Yeni Yıl Onur Ödülü'nde şövalye unvanına layık görüldü. LGBT Archive adındaki ünlü LGBT isimleri açık kaynak olarak yayınlayan siteye göre meşhur LGBT isimlerin bulunduğu 2006 Pembe Listesi'nde 15. sırada yer alıyor. Sir Charles Allen, yirmi yıllık erkek arkadaşı, partneri mimar Michael Fisher ile birlikte Kensington'da yaşıyor.

Kaynak: akasyam.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum