Şili'de orman yangınları: Can kaybı 112'ye çıktı

Şili'nin Valparaíso bölgesinde çıkan orman yangınlarında can kaybı 112'ye yükseldi. OHAL ilan edilen ülkede yangınlar henüz kontrol altına alınamadı.

Şili'de orman yangınları: Can kaybı 112'ye çıktı
05 Şubat 2024 - 14:05
Şili'nin Valparaíso bölgesinde çıkan orman yangınları sonucu en az 112 kişi hayatını kaybetti. Bölgede olağanüsü hal (OHAL) ilan eden Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, yangınların söndürülmesi için "gerekli tüm kaynakları" seferber ettiğini aktardı. Afet bölgesini ziyaret eden Boric, OHAL sayesinde acil yardım ekiplerini bölgeye daha rahat ulaşabileceklerini belirtti.

Yangınlar hızla yayılırken, arama kurtarma ekipleri afet bölgesine ulaşmakta zorlanıyor. Bölgede şu ana kadar binden fazla evin yandığı açıklandı. Hükümet halka, orman yangınlarından etkilenen bölgelere gidilmemesi uyarısı yaptı. Henüz nedeni bilinmeyen orman yangınlarıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Ordunun da seferber edildiği yangın söndürme çalışmalarına yaklaşık 1400 itfaiye görevlisi katılıyor.

Valparaiso'daki afetin, Şili'nin tarihinde en fazla can kaybına yol açan orman yangınları olduğu sanılıyor. Yangınlardan etkilenenlerin çoğu, yaz tatili için ülkenin sahil şeridinde bulunanlar. Yaz aylarında birçok turistin ziyaret ettiği sahil kasabası Valparaiso, başkent Santiago'dan 116 kilometre uzakta.

Şili Sağlık Bakanlığı daha önce bölgedekilere yönelik bir uyarı mesajı yayımlamıştı. Bakanlık ayrıca, zorunlu olmayan ameliyatların ertelenmesini istemiş ve seyyar hastanelerin kurulacağını duyurmuştu. Tıp fakültesi son sınıf öğrencileri de sağlık çalışanlarına yardımcı olmak üzere afet bölgesinde görevlendirilecek.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum