TCMB, bugün faiz kararını açıklayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bugün saat 14:00'da faiz kararını açıklayacak. Merkez bankası, Şubat ayında politika faizinde 50 baz puanlık bir indirime gitmişti.

TCMB, bugün faiz kararını açıklayacak
23 Mart 2023 - 10:16
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını saat 14:00'da açıklayacak. Şubat'taki toplantıda 50 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini % 8,5'e çeken TCMB'nin bugünkü toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyor. 

Faizlerin düşürüldüğü son PPK toplantısının sonrasında yayımlanan mesajda, "Kurul, bu ölçülü indirim sonrası para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir. Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilecektir."  ifadelerine yer verilmişti.

AA Finans'ın PPK Beklenti anketine katılan 22 ekonomistin 14'ü, TCMB'nin faizleri %8,5'de tutacağını öngördü. 8 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirimi tahmini yaptı. Reuters'ın anketinde ise 18 ekonomistin 12'si, Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmeyeceğini tahmin etti. 6 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirim bekliyor. 

TCMB, kasımdan bu yana %9 seviyesinde olan politika faizini, 23 Şubat'taki toplantıda 50 baz puanlık faiz indirimiyle %8,5'e çekmişti. Merkez Bankası, geçen yıl Ağustos ve Eylül'de 100'er, ekim ve kasım aylarında ise 150'şer baz puanlık faiz indirimleri gerçekleştirmişti.

Kaynak:T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org