TCMB: "Cari denge Şubat'ta 3,2 milyar $ açık verdi"

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, cari işlemler hesabı Mayıs'ta 3 milyar 265 milyon $ açık verdi; yıllıklandırılmış cari işlemler hesabında 31,8 milyar $ açık oluştu.

TCMB: "Cari denge Şubat'ta 3,2 milyar $ açık verdi"
17 Nisan 2024 - 14:45
Türkiye'de cari denge Şubat ayında 3 milyar 265 milyon dolar açık verdi. Böylelikle cari dengede 5,7 milyar dolarlık açık görülen Temmuz 2023'ten bu yana en yüksek açık rakamına ulaşıldı. Şubat ayında yıllıklandırılmış cari açık da 31,8 milyar dolar olarak kaydedildi. Şubat ayında çekirdek denge göstergesi olan altın ve enerji hariç cari denge ise 2,1 milyar dolar fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4,8 milyar dolar olurken hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 2 milyar doları buldu.

Doğrudan yatırımlarda çıkış
Şubat ayında doğrudan yatırımlarda çıkış dikkat çekti. TCMB verilerine göre doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 142 milyon dolar olarak kaydedildi. Portföy yatırımlarında 4,4 milyar dolarlık net giriş gerçekleşti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 136 milyon dolar net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 98 milyon dolar net alış yaptığı görüldü.

Resmi rezervlerde bu ay 6,23 milyar dolar net azalış oldu. Net hata ve noksan kalemi Şubat'ta 4,98 milyar dolar, Ocak-Şubat döneminde de 6,89 milyar dolar açık verdi.

Kaynak: Gazete Oksijen

YORUMLAR

  • 0 Yorum