Tolga Şardan'a yönelik adli kontrol kararı kaldırıldı

"Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla 1 Kasım'da tutuklandıktan sonra 6 Kasım'da adli kontrol şartıyla tahliye edilen Tolga Şardan hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı.

Tolga Şardan'a yönelik adli kontrol kararı kaldırıldı
27 Kasım 2023 - 23:14
Yargıdaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak MİT'in Cumhurbaşkanlığı için rapor hazırladığına yönelik yazısı nedeniyle, "Dezenformasyon Yasası" gerekçe gösterilerek tutuklanan ve bu karara yapılan itiraz üzerine yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan gazeteci Tolga Şardan hakkındaki adli kontrol kararı kaldırıldı. Şardan, 31 Ekim'de yayımlanan “MİT'in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘yargı raporu'nda neler var” başlıklı yazısı nedeniyle 1 Kasım'da evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alınmış ve aynı gün nöbetçi mahkeme kararıyla tutuklanmıştı.

Dezenformasyon Yasası kapsamında, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu gerekçe gösterilerek tutuklanan Şardan'ın avukatları, 6 Kasım tarihinde İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği'ne itiraz dilekçesi sundu. Şardan aynı gün adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Şardan'ın avukatları Aslı Kazan ve Serdar Laçin, 13 Kasım'da, verilen adli kontrol kararına itiraz etti. İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi 24 Kasım'da adli kontrol şartının da kaldırılmasına karar verdi.

Kaynak: T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum