Trump, sığınmacıları Hannibal Lecter'a benzetti

ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump, sığınmacıların incelenmeden ülkeye alındığını söyleyerek onları "Kuzuların Sessizliği" filmindeki "yamyam" Hannibal Lecter karakterine benzetti.

Trump, sığınmacıları Hannibal Lecter'a benzetti
13 Mayıs 2024 - 20:26
Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanı ve Kasım ayında yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçilerin adayı olan Donald Trump, kampanyası boyunca göçmen karşıtı söylemlerini sürdürüyor. Başkanlık seçimleri öncesi göçmenlik karşıtı kampanyasına devam eden Başkan Donald Trump, Oscar ödüllü "Kuzuların Sessizliği" filmindeki seri katil karakteri üzerinden sığınmacılara yüklendi. New Jersey'de yaptığı konuşmada göçmen karşıtı demeçlerine bir yenisini ekleyen başkan adayı, yasa dışı yollarla gelen göçmenleri filmde Anthony Hopkins'in canlandırarak Oscar kazandığı Hannibal Lecter karakterine benzetti.

Lecter'ı "harika bir kişi" olarak tanımlayan eski başkan, "Hiç 'Kuzuların Sessizliği' filmini izleyen var mı? Çoğu zaman akşam yemeğine bir arkadaşını davet ederdi. Son sahneyi hatırlıyor musunuz? Zavallı doktor 'Affedersiniz, akşam yemeğinde bir arkadaşıma davetliyim.' diyordu. O arkadaşı Hannibal Lecter'dı. Merhum, büyük Hannibal Lecter." dedi. "Ülkemizde istemediğimiz insanlar serbestçe dolaşıyor." diyen Cumhuriyetçi aday, "Tamamen kontrol edilmeden, incelenmeden ülkemize geliyorlar. Ülkemizi yok ediyorlar ve biz de arkamıza yaslanıp oturuyoruz. Bunun olmasına izin veremeyiz. Bu seçimi kazansak iyi olur, çünkü kazanamazsak ülkemiz mahvolacak." ifadelerini kullandı. 

Trump, 2015'te başkanlık için ilk defa aday olduğunda göçmenlerin "şiddet yanlısı suçlular" ya da başka ülkeler tarafından ABD'ye gönderilen "akıl hastaları" olduğunu iddia etmişti. Trump ayrıca halka açık konuşmalarında göçmenleri "akıl hastanelerinden" gelen kişiler olarak adlandırıyor. Başkan Biden yönetiminin göçmen krizini ele alış biçimini eleştiren Trump, kampanyası sırasında birçok defa Hannibal Lecter karakterine atıfta bulundu.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum