Türk-İş: "Yoksulluk sınırı 31.241 TL'ye yükseldi"

Türk-İş, Şubat ayında 30 bin 700 lira olan yoksulluk sınırının Mart ayında 31 bin 241 liraya yükseldiğini; 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının 9 bin 591 lira olduğunu açıkladı.

Türk-İş: "Yoksulluk sınırı 31.241 TL'ye yükseldi"
29 Mart 2023 - 15:30
Türk-İş'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Mart 2023 sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" 9 bin 591 lira oldu. Bu rakam Şubat ayında 9 bin 425 liraydı.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" 31 bin 241 lira olarak hesaplandı. Yoksulluk sınırı geçen ay 30 bin 700 lira düzeyindeydi. Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" aylık 12 bin 469 lira olarak belirlendi. Şubat ayında 12 bin 265 seviyesindeydi. Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre %1,76 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı %94,62 oldu.

Dana etinin fiyatı ilk kez 250 lirayı aştı
Araştırmaya göre, Mart ayında peynir ve yoğurt fiyatları gerilerken, süt fiyatı artarak ilk kez litresi 25 lirayı aştı. Araştırma sonucuna göre, dana eti %13, kuzu eti %18, tavuk %4, yumurta %16, balık %8 zamlandı. Dana eti ilk kez ortalama 250 liranın üzerine çıktı.

Araştırmanın diğer sonuçları şöyle:
- Baklagillerden fasulyenin fiyatı %10 gerilerken, yeşil ve kırmızı mercimek fiyatları %4 yükseldi. Nohudun fiyatı sınırlı düzeyde arttı, yağlı tohumlarda fiyat değişmedi.
- Ankara'da 300 gramlık ramazan pidesi 9 liradan satılıyor. Pirinç, makarna, un, irmik fiyatlarında bir önceki aya göre sınırlı düzeyde artış yaşanırken bulgurun fiyatı hafif düzeyde geriledi.
- Semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık gibi salata yeşilliklerinin ve pırasa, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları geriledi.
- Patatesin kilogramı 12,5 liradan satılmaya devam etti. Kabak, sivribiber, domates, salatalık fiyatları düştü, balkabağı zamlandı.
- Kış meyvelerinden portakal, mandalina ve greyfurtun fiyatları geriledi, ayva ve nar fiyatları arttı.
- Ayçiçek yağı ve tereyağı sınırlı düzeyde zamlandı, margarin ve zeytinyağının fiyatları az da olsa düştü. Ihlamur %13, yeşil zeytin %7, pekmez %9 zamlandı.
- Reçel, salça, siyah zeytin fiyatları sınırlı düzeyde yükseldi. Bal, çay, şeker ve baharat fiyatları sabit kaldı.

Kaynak: NTV

YORUMLAR

  • 0 Yorum

www.avetec.org