Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi hasar aldı

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in düzenlediği hava saldırılarında Gazze'de bulunan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'nin hasar aldığını duyurdu.

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi hasar aldı
30 Ekim 2023 - 20:51
Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanının, kanser hastalarına hizmet veren Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'nde hasara yol açtığını duyurdu. Bakanlık, Gazze'de bulunan hastanelerdeki doluluk oranının ise %150'yi bulduğunu açıkladı.

Hastanenin genel müdürü Sobhi Skaik tarafından yapılan ve bakanlığın Facebook'ta yayınladığı basın açıklamasında, İsrail ordusunun hastanenin çevresini defalarca hedef aldığı belirtildi. Sobhi Skaik, "Gazze Şeridi'ndeki Türk Dostluk Hastanesi, çevresinin defalarca hedef alınması sonucu ağır hasar gördü. Saldırı nedeniyle kanser hastaları ve sağlık personeli panik halinde. İşgal, kanser hastalarının acı ve ıstıraplarını arttırmakla ve onları ilaçlardan ve yurt dışında tedavi için seyahat etmekten mahrum bırakmakla kalmadı, şimdi de hastane çevresini hedef alarak hayatlarını tehlikeye attı." açıklamasında bulundu.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, Almanya'nın İnsani İşler Özel Temsilcisi Daike Potzl ile Ramallah'ta yaptığı görüşmede, Gazze'deki hastanelerde doluluk oranının %150'yi bulduğunu ifade etti. Şifa Hastanesi'nde hasta sayısının 5 bine ulaştığını belirten Keyle, hastanenin sadece 700 kişi kapasiteli olduğuna işaret etti.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum