Türkiye merkezli Reeder halka arz başvurusu yaptı

Pazara e-kitap okuyucu ile giren Reeder, 2022 yılında Türkiye'nin en büyük yerli telefon üreticilerinden biri haline geldi. Reeder halka arzında 158 milyon yeni hisse satılacak.

Türkiye merkezli Reeder halka arz başvurusu yaptı
12 Mayıs 2023 - 23:19

Ülkemizdeki akıllı telefon ve tablet ekosisteminin yerli oyuncuları arasında bulunan Reeder Teknoloji, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduğunu duyurdu. Reeder Teknoloji tarafından başvurunun detaylarına baktığımızda ise söz konusu halka arzın Türkiye Sınai Kalkınma Bankası TSKB ve Yatırım Finansman liderliğinde gerçekleştirileceğini görüyoruz.

Reeder Teknoloji halka arzında 158 milyon yeni hissenin yanı sıra mevcut ortaklara ait olan 39 milyon hisse de satılacak. 2009 yılında Samsun'da kurulan Reeder Teknoloji'nin CEO koltuğunda ise şirketin kurucu ortakları arasında da yer alan Sezen Sungur Saral oturuyor.

Reeder Teknoloji'nin aktardığı bilgilere göre şirket, gelirlerinin yüzde 98'ini akıllı telefon satışlarından elde ediyor. Şu an için akıllı telefonlarla ön plana çıksa da ilk etapta e-kitap okuyucuları geliştiren Reeder, 2010 yılında ise ilk Android tablet modelini pazara sundu.

E-kitap okuyucu ve tablet modellerinin ardından ise 2015 yılında ilk akıllı telefon modelini tanıtan Reeder Teknoloji, pek çok kategoride ürünlere sahip. Reeder'ın ürünleri arasında cep telefonları, tabletler, akıllı saat ve bileklik, telefon aksesuarları, robot süpürge ve ses sistemleri bulunuyor.

10'dan fazla model ile birlikte akıllı telefon pazarının önemli oyuncuları arasında yer alan Reeder, geçtiğimiz yıl 3 bin m2'lik yeni bir fabrika açılışı da gerçekleştirdi. Reeder'ın 60 farklı şehirde toplamda 88 mağazaya sahip olduğunu da ayrıca ekleyelim.

Reeder, son iki yıl içinde önemli bir büyüme de yaşadı. Reeder Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Uygar Saral'ın geçtiğimiz Eylül ayında paylaştığı bilgilere göre şirket, son iki yılda 2 kattan fazla büyüdü.

Kaynak: Webrazzi


YORUMLAR

  • 0 Yorum