Türkiye'yi sel ve fırtına vurdu: 9 ölü, 50 yaralı

İçişleri Bakanı, hafta sonu meydana gelen sel ve olumsuz hava koşulları nedeniyle dokuz kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ayrıca, en az 50 kişinin yaralandığı belirtildi. Bakan Yerlikaya, Batman ve Zonguldak'ta dörder kişi, Diyarbakır'da ise bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Türkiye'yi sel ve fırtına vurdu: 9 ölü, 50 yaralı
21 Kasım 2023 - 11:05
Batman'da, sel nedeniyle bir kerpiç evin çökmesi sonucu üç çocuk ve büyükannelerinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Diyarbakır'ın Hani ilçesinde de sel sularına kapılan bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Zonguldak'ta ise mendireğe çarptıktan sonra ikiye bölünen yük gemisinin mürettebatlarından birinin cesedinin bulunduğu, ancak 11 denizcinin hâlâ kayıp olduğu ifade edildi.Bakan Yerlikaya, olayla ilgili yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgilendirmelerin iki saatte bir yapılacağını ve AFAD tarafından gerekli şartları karşılayanlara destek ödemesi yapılacağını açıkladı. Ereğli Limanı'na sığınan bir gemi ile ilgili Rusya'dan İzmir Aliağa Limanı'na yük taşıyan Kafkametler adlı geminin tekrar hareket ederken irtibatının kısa süre sonra kesildiği de belirtildi.

Bakan Yerlikaya, Batman, Bolu, Diyarbakır, Zonguldak ve diğer illerde meydana gelen zararları ve afetle ilgili alınan tedbirleri detaylandırdı. Valilikler, kaymakamlıklar ve il AFAD müdürlüklerinin koordinasyonunda, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının önemli hazırlıklar yaptığını ve 16 ilde toplam 1611 ihbarın geldiğini belirtti. Bu ihbarlar arasında çatı uçması, ağaç devrilmesi, su baskını ve diğer olayların bulunduğu ifade edildi.AFAD, Türkiye genelinde aşırı yağışlar ve fırtına nedeniyle 1336 ihbar alındığını bildirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, 17 il için turuncu, 16 il için sarı meteorolojik uyarı yapıldı. Bu illerdeki eğitime bir gün ara verildi ve bazı illerde bu süre uzatıldı. AFAD, olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, anı sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması gibi olaylara karşı tedbirli olunması gerektiğini hatırlattı.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum