Ukrayna'da metro istasyonunda eğitim veriliyor

Savaşın devam ettiği Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Harkiv'de belediye, ilkokul öğrencilerinin eğitimi için metro istasyonlarında sınıflar oluşturdu. Eylül ayında faaliyete geçen sınıflarda toplam 1080 öğrenci eğitim görüyor.

Ukrayna'da metro istasyonunda eğitim veriliyor
18 Eylül 2023 - 14:52
Rusya ile Ukrayna arasında savaş devam ederken, Rus füze saldırılarının sıklıkla hedefi olan Harkiv'de, ilköğretim seviyesindeki öğrenciler için bazı metro istasyonlarında sınıflar oluşturuldu. Metronun üst katında bulunan sınıflar, Eylül'de eğitim öğretim yılının başlamasıyla faaliyete geçti.
 
Harkiv Belediyesi'nin organize ettiği sınıflarda, kentin farklı okullarından binden fazla çocuk derslere giriyor, spor yapabiliyor. Burada, öğrencilere yemek de veriliyor. Çocukların bazıları ebeveynleri tarafından buraya bırakılırken bazıları da belediye otobüsleri ile getiriliyor, derslerin sonunda ise öğretmenler tarafından ailelerine teslim ediliyor. 
 
"Metroda 1080 çocuk eğitim görüyor"
Harkiv Şehir Konseyi Eğitim Dairesi Müdürü Olga Demenko, yaptığı açıklamada, savaşın başlamasının ardından ülke genelinde çevrim içi eğitime geçildiğini ve okulların yüksek tehlike nedeniyle açılmadığını söyledi. Metroda ilkokul öğrencileri için oluşturdukları sınıfları Eylül'de faaliyete geçirdiklerini dile getiren Demenko, "Harkiv'de 5 metro istasyonunda 1080 çocuk eğitim görüyor. Toplam 64 sınıf var. Ortaokul ve lise öğrencileri çevrim içi eğitime alıştı, bu sistemi kullanmayı biliyor. Küçük çocukların sosyalleşmeye ihtiyacı var. Bu 64 sınıftan 26'sı birinci sınıf." diye konuştu.
 
Eğitim şartlarının oluşturulduğu bu sınıflarda eğitim gören öğrencilerin farklı okullardan olduğuna dikkati çeken Demenko, "Burada öğretmenlerin yanı sıra güvenlik ve sağlık personeli, psikologlar çalışıyor. Çocuklar için belediye tarafından otobüsler ayrıldı. Bazı çocukları ebeveynleri buraya getirip alıyor. Çocukların birçoğu buraya polis arabaları eşliğinde otobüslerle getirilip alınıyor. Ukrayna'nın geleceği olan çocuklarımızı bu şekilde eğitiyoruz." ifadelerini kullandı. Demenko, Ukrayna'da barışın sağlanacağı ve çocukların tekrar okullara döneceğini umduğunu sözlerine ekledi.
 
"Çocuklar burada kendilerini iyi hissediyorlar"
Metrodaki sınıflarda ders veren ilkokul öğretmeni Natalya Petrenko, savaşın ilk aylarında şok yaşadıklarını ancak daha sonra seferber olarak çevrim içi dersler organize ettiklerini söyledi. Savaş nedeniyle çok sayıda çocuğun yurt dışına ve Ukrayna'nın diğer bölgelerine gittiğini belirten Petrenko, "Çocukların anne babaları ile irtibata geçerek eğitime başladık. Yurt dışında olan çocuklar akşam saatlerinde çevrim içi ders alıyordu. Bir süre sonra çocuklar yurt dışından ve Ukrayna'nın batısından Harkiv'e dönmeye başladı. Böylece çocuklar burada eğitimini sürdürüyor" dedi.
 
Petrenko, derslerin sınıflarda işlenmesinin çocuklar için yararlı olduğunu dile getirerek "Çocuklar burada uygun şartlarda eğitim görüyor ve kendini iyi hissediyor. İlk başlarda anne babalar biraz tedirgindi ancak buradaki şartları gördükten sonra rahatladılar. Çünkü her şey güzel şekilde organize edilmiş durumda." ifadelerini kullandı. Çocuk doktoru Liliya Bogdan da öğrencilerin sağlık durumunu takip ettiğini söyledi. Bogdan, "Çocukların ateşini ölçüyorum. Gerekli testleri yapıyoruz. Çocuklar burada kendilerini iyi hissediyor. Çocukların keyfi yerinde." dedi. 
 
Kaynak: Gazete Oksijen 

YORUMLAR

  • 0 Yorum