Ünlü ressam Fernando Botero hayatını kaybetti

Kolombiyalı ünlü ressam ve heykeltıraş Fernando Botero, 91 yaşında Monako Prensliği'ndeki evinde hayatını kaybetti. Kızı Lina Botero: ''Olağanüstü bir hayatı vardı ve doğru zamanda aramızdan ayrıldı. Çok huzur içinde gitti." dedi

Ünlü ressam Fernando Botero hayatını kaybetti
15 Eylül 2023 - 20:38
Kolombiya Ulusal basınındaki haberlere göre bir süredir sağlık sorunları nedeniyle Monako Prensliği'ndeki bir tıp merkezinde tedavi gören Botero, kendi isteğiyle evine nakledildikten birkaç gün sonra öldü. Botero'nun son günlerde zatürreye bağlı solunum sorunları yaşadığı belirtildi. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: "Geleneklerimizin ve kusurlarımızın ressamı, erdemlerimizin ressamı, şiddet ve barışın ressamı Fernando Botero vefat etti." mesajını paylaştı.

 - 21. yüzyılın en çok merak uyandıran sanatçılarından biri olan Fernando Botero, 2010 yılında 64 yapıttan oluşan geniş kapsamlı bir sergiyle, Türk sanatseverlerle ilk kez Pera Müzesi'nde buluşmuştu. -

Botero'nun kızı Lina Botero, babasının son beş gündür sağlık durumunun oldukça kötüleştiğini belirterek: "Babam 91 yaşında öldü ve bir bakıma bunu bekliyorduk. Olağanüstü bir hayatı vardı ve doğru zamanda aramızdan ayrıldı. Çok huzur içinde gitti, önemli olan budur. Tanrım onun işlerini nasıl yaptığını biliyor." ifadesini kullandı. Medellin Belediye Başkanlığı Botero'nun ölümü nedeniyle kentte 7 gün yas ilan edildiğini duyurdu.

Botero'nun Kolombiya için önemi
Resim, heykel ve çizimleriyle dünyada büyük şöhret kazanan Botero, Kolombiya ulusal tarihinin en büyük sanatçısı olarak kabul ediliyor. Uluslararası müzayedelerde milyonlarca dolara satılan Botero'nun eserleri ve koleksiyonlarından "Atlı Adam" heykeli, 2022'de New York'taki Christie's müzayedesinde 4,3 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

 - Medellin'deki Botera Plaza'da Botero'nun 23 heykeli sergileniyor - 

Botero'nun 2004'te ülkede onlarca yıldır devam eden ve şiddeti tasvir eden "Geçit töreni", "Araba bombası", Hüzün", "Ağlayan Kadın" ve "Düşen Adam" yağlı boya eserleri Kolombiya'da ve dünyada büyük ses getirdi. Botero'nun eserleri ve heykelleri doğduğu şehir Medellin'in şehir meydanında ve başkent Bogota'da adına açılan Botero Müzesi'nde her gün yüzlerce yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor.

Hacimleri resmeden adam
BBC'nin haberine göre; gezgin bir satıcının oğlu olan Botero 1932 yılında doğdu. 20'li yaşlarında ABD'ye taşınmadan önce klasik sanatı keşfettiği Avrupa'ya seyahat etti. 1950'lerin sonlarında "daha hacimli, daha anıtsal, daha abartılı, daha aşırı olan yeni bir boyut" keşfettiğini söyledi. 2014'te İspanya'nın El Mundo gazetesine verdiği demeçte: "Bir kadın, bir erkek, bir köpek ya da bir at resmi yapıyorsam, her zaman bu hacim fikriyle yapıyorum. Şişman kadın resmi yapmıyorum, resmettiğim şey hacimlerdir." dedi.

 - Botero'nun İspanya'nın Barcelona şehrindeki 'Kedi' heykelinin altında bir çocuk oynuyor -

Daha kasvetli eserlerinden bazıları Kolombiyalı gerilla savaşçılarını ve depremleri yansıtıyor. 2000'li yıllarda Irak'ta ABD tarafından işletilen Ebu Garip Hapishanesi'ndeki işkence sahnelerini resmetti. Sotheby's Müzayede Evi'ne göre Botero'nun herhangi bir resmi ya da heykeli 2 milyon doların üzerinde satılıyor.

İtalya'da eşinin yanına defnedilecek
Botero, 19 Nisan 1932'de Antioquia yönetim bölgesinin başkenti Medellin'de dünyaya geldi. Botero'nun İtalya'nın kuzey Toskana kıyılarında yer alan Lucca kentindeki Pietrasanta kasabasında, birkaç ay önce yaşamını yitiren eşi Sophia Vari'nin yanına defnedileceği bildirildi.

Kaynak: Gazete Oksijen

YORUMLAR

  • 0 Yorum