Venezuela'da Körfez Karteli'nin intikamı acı oldu

Körfez Karteli'nin Venezuela kolunun bir üyesi olan "El Taliban" lakaplı 68 yaşındaki uyuşturucu kaçakçısı Reinaldo Fuentes, kartelden 204 kg kokain çaldı. 17 Temmuz'da kaçırılan Fuentes'in elleri ve ayakları bağlandı, vücuduna ağırlıklar bağlanarak denize atılıp infaz edildi. İnfazın videosu sosyal medyada yayınlandı.

Venezuela'da Körfez Karteli'nin intikamı acı oldu
31 Ağustos 2023 - 21:15
Bir kartelden çaldığı 204 kiloluk uyuşturucu sonrası feci şekilde öldürülen 68 yaşındaki kaçakçının son anları kameraya yansıdı. Karteller tarafından yönetilen devasa ağ sayesinde söz konusu maddeler dünyanın çeşitli ülkelerine dağıtılıyor. İstatistiklere göre Venezuela dahil Güney Amerika ülkelerinden yapılan uyuşturucu sevkiyatının bir numaralı adresi Amerika Birleşik Devletleri. Meksika kadar olmasa da kartellerin hüküm sürdüğü ülkede yaşanan son gelişme ise İngiliz basınında gündeme oturdu. "Taliban" lakaplı bir kaçakçı, Körfez Karteli'nden çaldığı 204 kiloluk uyuşturucu sonrası bizzat çetenin üyeleri tarafından cezalandırıldı ve öldürüldü.Adının Reinaldo Fuentes olduğu tespit edilen 68 yaşındaki adam henüz kimliği ve nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde Körfez Karteli'nin eline düştü. Kıyıdan kilometrelerce uzaklığa bir botla götürülen Fuentes'in elleri ve ayaklarının bağlanmasının ardından ayaklarına ve vücuduna taş ve bir takım başka ağırlıklar takıldı. Anbean çete üyelerinin çektiği görüntülerin devamında yaşlı adam suya bırakıldı ve derinlere doğru gitmeye başladı. O sırada bir kartel üyesinin ise "Yüzümüzü çekmediğine dikkat et." dediği duyuldu.
 
Fuentes'in Dominik Cumhuriyeti'nde bulunan Bonao kentindeki uyuşturucu ticaretini kontrol ettiği ve Orta Doğulu uyuşturucu kaçakçılarıyla olan yasa dışı ilişkiler nedeniyle "Taliban" lakabını aldığı iddia ediliyor. Fuentes'in 17 Temmuz günü bilinmeyen bir yere özel bir toplantı için çağrıldığı ve burada yakalanıp sonra kaçırıldığı düşünülüyor. Yerel basında çıkan haberlerde ise Fuentes'in Meksika ve dünyanın en ölümcül çetesi olan Körfez Karteli'nin Venezuela kolunun bir üyesi olduğu yazıldı.Öte yandan söz konusu korkunç video Fuentes'in denizin dibine doğru battığı anları gösterir göstermez bitiyor. İngiliz basınına göre bazı iddialar kameramanın Fuentes'in öldüğünü liderlerine kanıtlamak için talihsiz kaçakçının denizin dibine doğru battığı anları çektiği yönünde. Aslen Dominik Cumhuriyeti vatandaşı olan Fuentes için ülkesinin ordusundan da açıklama geldi. Olayın kendi karasularında gerçekleşmediğini belirten yetkililer soruşturmanın kontrolünü Venezuela'ya bıraktı.Kaynak: Milliyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum