Yapay zeka ürünü ilk uzun klip: "The Hardest Part"

Bağımsız sanatçı Washed Out, San Francisco merkezli teknoloji şirketi OpenAl'ın yeni yapay zeka modeli olan Sora'nın demosunu kullanarak en uzun yapay zeka müzik videosu "The Hardest Part"ı paylaştı.

Yapay zeka ürünü ilk uzun klip: "The Hardest Part"
11 Mayıs 2024 - 13:40
San Francisco merkezli teknoloji şirketi OpenAl'ın YZ modeli Sora, bir metin kutusuna yazılan fikirlere dayanarak bir dakikaya kadar uzunlukta videolar üretebiliyor. Düzenlenmiş olarak bir araya getirilen klipler, uzun projeler oluşturmak için de kullanılabiliyor.

Bağımsız sanatçı Washed Out, OpenAI'ın metinden video oluşturan yapay zeka modeli Sora ile şu ana kadarki en uzun yapay zeka müzik videosu "The Hardest Part"ı paylaştı. Klibi yapay zeka aracılığıyla oluşturan yönetmen Paul Trillio "Sora, bir kamerayla çekilemeyecek, 3D olarak animasyonlaştırılamayacak bir şey sunuyor. Yapay zekanın gerçeküstü ve halüsinatif yönleri, hayal bile edemeyeceğiniz yeni fikirleri keşfetmenizi sağlıyor." ifadelerini kullandı. Washed Out'un yeni müzik videosu tamamen yapay zeka tarafından oluşturulan en uzun video klip olarak kayıtlara geçti.

San Francisco merkezli teknoloji şirketi OpenAl, Sora'yı geçen şubat ayında tanıtmıştı. Salt metinlerden gerçekçi videolar üreten Sora, etik sorunlar nedeniyle henüz son kullanıcıya açılmadı.

Sora, dünya film endüstrisinde önemli bir yere sahip olan Hollywood'un da ilgisini çekti. OpenAI Üst Yöneticisi (CEO) Sam Altman, sektör paydaşlarıyla "tanıtım görüşmeleri" yapıyor.

Kaynak: Mashable Türkiye

YORUMLAR

  • 0 Yorum