Yeni Delhi'de hava sıcaklığı 47,1°C'ye çıktı

Hindistan Meteoroloji Dairesinden (IMD) yapılan açıklamada, dün (20 Mayıs) Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de hava sıcaklığının 44°C ile 47°C ölçüldüğü belirtildi. Açıklamada, Yeni Delhi ve çevresinde etkisini gösteren hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde olması nedeniyle 5 günlük "kırmızı alarm" verildiği duyuruldu.

Yeni Delhi'de hava sıcaklığı 47,1°C'ye çıktı
21 Mayıs 2024 - 15:00

Yeni Delhi'deki Eğitim Müdürlüğü'nün açıklamasında da bölgedeki okullarda 11 Mayıs'tan 30 Haziran'a kadar yaz tatili ilan edildiği anımsatıldı. Açıklamada, "Şiddetli sıcak hava dalgası etkisini gösterirken bazı okulların hala açık olduğu görülüyor. Yeni Delhi'deki eğitim kurumlarının yöneticilerine, okulları yaz tatili için derhal kapatmaları tavsiye edilir." ifadeleri kullanıldı. IMD, başkent Yeni Delhi'de 17 Mayıs'ta hava sıcaklığının 47,1°C'ye ulaştığını bildirmiş ve Pencap, Haryana ile Racastan eyaletlerinde sıcaklık uyarısı yapmıştı.

Küresel ısınma Güney Asya'da sıcak hava dalgalarının görülme olasılığını 30 kat artırıyor
Hindistan'da yaz mevsiminde sıcaklıkların artması nedeniyle her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybediyor. İstatistik portalı Statista'nın verilerine göre, Hindistan'da 2020'de 530, 2021'de 374 kişi yüksek sıcaklık nedeniyle hayatını kaybetmişti. Ülkede 2015'te de sıcak havalar nedeniyle 1908 kişi ölmüştü. İklim uzmanlarına göre, küresel ısınma, Hindistan gibi Güney Asya ülkelerinde can kayıplarıyla sonuçlanan sıcak hava dalgalarının görülme olasılığını 30 kata kadar artırıyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi


YORUMLAR

  • 0 Yorum