Zelenski, Esad'ı yaptırım listesine aldı

Ukrayna lideri Zelensk, Suriye lideri Esad'ın da aralarında bulunduğu 300 kişiye ve 141 firmaya yaptırım uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Esad’ın varsa Ukrayna’daki mal varlıkları dondurulacak ve ticari faaliyetleri engellenecek.

Zelenski, Esad'ı yaptırım listesine aldı
18 Mart 2023 - 22:46
Ukrayna lideri Zelenski, Suriye lideri Esad'ın da aralarında bulunduğu 300 kişiye ve 141 firmaya yaptırım uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Esad’ın varsa Ukrayna’daki mal varlıkları dondurulacak ve ticari faaliyetleri engellenecek. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği toprakları Rusya adına tanıdıklarını ve Rusya’nın Ukrayna saldırılarına destek verdiklerini açıklayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı yaptırım listesine aldı. Zelenski’nin imzaladığı kararnameye göre Beşar Esad’ın varsa Ukrayna’daki mal varlıkları dondurulacak ve ticari faaliyetleri engellenecek.

Zelenski’nin imzaladığı kararnamede, Suriye Başbakanı Hüseyin Arnus, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Suriye ve Rus iş insanlarından oluşan toplam 300 kişi yer aldı. İmzalanan kararname 10 yıl süreyle yürürlükte bulunacak ve listede ismi bulunan tüm isimler bu kısıtlamalara maruz kalacak. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad geçtiğimiz günlerde Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüş, bu görüşmede Rusya’ya desteğini aktararak Ukrayna’dan ilhak edilen toprakları Rus toprağı olarak gördüklerini söylemişti.

Kaynak: Karar

YORUMLAR

  • 0 Yorum