ABD: "Gazze'de soykırım yapıldığına inanmıyoruz"

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığını düşünmediklerini açıkladı. Sullivan, bununla birlikte İsrail ordusunun Refah'a büyük bir saldırı düzenlemesini desteklemediklerini söyledi.

ABD: "Gazze'de soykırım yapıldığına inanmıyoruz"
14 Mayıs 2024 - 19:58
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Başkan Joe Biden yönetimi İsrail'in Hamas ile savaşında Gazze'deki Filistinlileri öldürmesini soykırım olarak görmediğini açıkladı. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından yapılan açıklamada ABD'nin Hamas'ın "yenildiğini" görmek istediği, ayrıca savaşın ortasında kalan Filistinlilerin "cehennemde" olduğunu ve İsrail'in Refah'a büyük bir askeri operasyon düzenlemesinin hata olacağını söyledi.

"Gazze'de yaşananların bir soykırım olduğuna inanmıyoruz." diyen Sullivan, "Bu önermeyi kesin bir dille reddediyoruz." ifadelerine açıklamasında yer verdi. Sullivan, İsrailli yerleşimcilerin Gazze'nin kuzeyindeki Erez Sınır Kapısı'na giden bir insani yardım konvoyuna saldırdığına dair haberler hakkında duyduğu endişeyi de dile getiren danışman, "Bu konvoylara saldıran ve yağmalayan insanların olması tam bir rezalet. Bu tamamen ve kesinlikle kabul edilemez bir davranıştır." dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Washington'a "hesap vermek zorunda olmadığını" da sözlerine ekleyen Sullivan, Başbakan sadece İsrail halkına hesap vermekle yükümlü." dedi. Hamas'ın rehineleri serbest bırakması halinde Gazze'de ateşkes sağlanabileceğini söyleyen Sullivan, dünyanın Hamas'ı müzakere masasına dönmeye ve bir anlaşmayı kabul etmeye çağırması gerektiğini belirtti. Sullivan, ABD'nin ateşkes ve rehine serbest bırakma anlaşması için çalıştığını, fakat bu anlaşmanın ne zaman yapılacağını ya da yapılıp yapılmayacağını kestiremediğini ifade etti.

Kaynak: Euronews Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum