Tesla, Çin'de kuracağı fabrika için inşaat izni aldı

Elektrikli otomobil ve pil üreticisi Tesla, Megapack adı verilen 4 megavatsaat elektrik depolayabilen lityum-iyon batarya ünitesi üretimi amacıyla Çin'de kuracağı fabrika için inşaat izni aldı.

Tesla, Çin'de kuracağı fabrika için inşaat izni aldı
14 Mayıs 2024 - 19:18
Çin ajansı Xinhua'nın haberine göre, fabrikanın kurulacağı Şanghay şehrindeki Lingang Özel Bölge'nin İdare Komitesi yaptığı açıklamada, şirkete arazi tahsisinin ardından inşaat izninin verildiği duyurdu. Şirket, fabrikaya arazi tahsisi için Aralık 2023'te Şanghay yerel yönetimi ile anlaşma imzalamıştı.

2025'te faaliyete geçecek
Fabrikada Tesla'nın Megapack adı verilen 4 megavatsaat elektrik depolayabilen lityum-iyon batarya üniteleri üretilecek. Bu yıl inşaatının tamamlanması planlanan fabrikanın 2025'in ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Fabrikada yılda 10 bin ünite ile toplam 40 gigavatsaat enerji depolama kapasitesinin üretilmesi hedefleniyor.

Şanghay'daki fabrika genişletilecek
Tesla'nın halen ABD'nin California eyaletinin Lathrop şehrinde yılda 10 bin Megapack üretme kapasitesine sahip bir mega fabrikası bulunuyor. Şirket, Şanghay'daki yılda 1 milyon elektrikli otomobil üretebilen giga fabrikasını da 450 bin ilave kapasite ile genişletmeyi planlıyor.

Kaynak: Gazete Oksijen

YORUMLAR

  • 0 Yorum