AstraZeneca, Covid-19 aşısını geri çekiyor

AstraZeneca, Covid-19 aşısını dünya çapında piyasadan geri çekme kararı aldıklarını açıkladı. Şirket karara gerekçe olarak, ürünün yeni varyantlara etkili yeni aşılarla rekabette yenilmesini ve satışların düşmesini gösterdi.

AstraZeneca, Covid-19 aşısını geri çekiyor
08 Mayıs 2024 - 16:19
İlaç devi AstraZeneca, Vaxzevria adlı Covid-19 aşısını dünya çapında geri çektiğini açıkladı. İngiltere ve İsveç merkezli şirket bugün yaptığı açıklamada kararın "tamamen ticari" olduğunu söyledi ve satışlardaki düşüş ile yeni Covid varyantlarını hedefleyen piyasadaki diğer aşıları gerekçe gösterdi.

Şirket Mart ayında Avrupa Birliği pazarlama iznini gönüllü olarak geri çekmişti. Bugünkü açıklamada aşının kullanıma girdiği ilk yılda 6,5 milyondan fazla hayat kurtarıldığı ve küresel olarak 3 milyarın üzerinde doz tedarik edildiği söylendi. AstraZeneca; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde aşıyı piyasadan çekmeye başladıklarını belirtti.

AstraZeneca, 2020'nin ilk yarısında patlak veren koronavirüs pandemisi sırasında Covid-19 aşısını oldukça hızlı bir şekilde piyasaya sürmüştü. Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirilen aşı ilk başta maliyetine sunuldu, ancak AstraZeneca 2021'in sonlarında kâr amacıyla satmaya karar verdi.

Zamanla dünya Vaxzevria adlı aşıdan uzaklaşarak başta ABD'li ilaç devi Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech tarafından üretilen mRNA aşısı gibi diğer aşılara yöneldi. AstraZeneca aşısında nadir görülen kan pıhtılaşması sorunu da gerilemesinde etkiliydi. AstraZeneca'nın ürettiği Covid aşısı genel olarak güvenli ve etkili olarak değerlendirilse de Trombositopeni Sendromlu Tromboz (TTS) olarak bilinen nadir ancak ciddi bir yan etki riski taşıdığı ortaya çıkmıştı.

Nisan 2021'de aşı olduktan sonra kan pıhtısı nedeniyle beyin hasarına uğrayan ve çalışamayan iki çocuk babası Jamie Scott şirkete yönelik ilk yasal süreci başlatmıştı. Aşıyla ilgili toplu bir davada birden çok iddiayla karşı karşıya olan AstraZeneca, geçtiğimiz aylarda Covid aşısının bu yan etkiye neden olabileceğini ilk kez mahkeme belgelerinde kabul etti.

Bazı davacılar yakınlarını kaybettiklerini, bazılarıysa aşının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını iddia ediyor. AstraZeneca iddialara karşı çıkıyor ancak Şubat ayında İngiliz Yüksek Mahkemesi'ne sunduğu yasal bir belgede Covid aşısının "çok nadir durumlarda Trombositopeni Sendromlu Tromboz'a neden olabileceğini" doğruladı.

Trombositopeni Sendromlu Tromboz nedir?
TTS, tromboz (kan pıhtılaşması) ve trombositopeninin (düşük trombosit sayısı) aynı anda görüldüğü bir sendrom. Bu durum felç, beyin hasarı, kalp krizi, akciğer embolisi ve uzuvların kaybedilmesi gibi ölüm riski olan sonuçlar doğurabiliyor. Tromboz aşılanmamış kişilerde de birçok farklı biçimde görülebilir. Nadir görülen TTS/VITT sendromu ise hastalığın yalnızca aşılamadan sonra ortaya çıkan tipi.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum